turystyka

Podlaskie atrakcje turystyczne na lato. Góra Cisowa przy Suwałkach [ZDJĘCIA]

2024-06-22 18:42

Na dość płaskich terenach województwa podlaskiego odnajdziemy Górę Cisową. Wzniesienie jest idealnym punktem widokowym otaczającego go piękna Suwalskiego Parku Narodowego. Polodowcowe wzgórza, rozrzucone po dolinie jeziora i charakterystyczne pejzaże pól, a to wszystko niecałe 20 km od Suwałk. Warto wybrać się tam szukając atrakcji turystycznych na lato.

Góra Cisowa to wzniesienie o regularnym stożkowym kształcie. Jest to pozostałość po lądolodzie, której najwyższy wierzchołek na wysokości 256 metrów n.p.m. jest moreną czołową.

Położona niewiele ponad 15 km od Suwałk, na Pojezierzu Suwalskim stanowi świetny punkt widokowy na tereny Suwalskiego Parku Narodowego. Ze wzgórza rozpościera się rozległa panorama na pozostałości dawnych lodowców. Inne okoliczne wzniesienia, liczne jeziora, łąki, torfowiska wraz z uprawnymi polami tworzą niesamowity i zarazem charakterystyczny dla regionu krajobraz.

"Suwalska Fudżijama". Ludowa legenda o powstaniu Góry Cisowej

Góra Cisowa jest często określana mianem "Suwalskiej Fudżijamy". To dlatego że z daleka przypomina do złudzenia stożek krateru wulkanu.

Niektórzy nazywają ją także "Górą Gulbieniszkowską" czy "Górą Sypaną". Tę ostatnią nazwę wzgórze zawdzięcza ludowej legendzie, która łączy się z leżącym u stóp atrakcji Jeziorem Kopanym. Według legendy, góra miała zostać usypana sztucznie, z ziemi wydobytej z miejsca, w którym obecnie znajduje się jezioro.

Tak naprawdę oficjalna nazwa pochodzi jednak prawdopodobnie od rosnącego niegdyś na szczycie góry potężnego cisa.

Które z tych miast leżą na Podlasiu? Sprawdź Quiz, który jest tylko w teorii łatwy. 10/16 to sztuka!

Pytanie 1 z 16
Czy Supraśl to miasto leżące w woj. podlaskim?
Poszukiwacze odkrywają tajemnicę wulkanu w Lubaniu