Pierwszy woonerf w Białymstoku

i

Autor: Marcin Jakowiak / Urząd Miejski w Białymstoku Pierwszy woonerf w Białymstoku

INWESTYCJE

Pierwszy woonerf w Białymstoku. Szykuje się rewolucja! Sprawdź, co się zmieni

2024-07-12 9:49

Woonerf to przestrzeń, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców w jednym. Pierwsza taka przestrzeń ma powstać w Białymstoku, w okolicy ul. św. Rocha. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonanie pierwszego woonerfu w stolicy Podlasia.

Woonerf to określenie znane w języku holenderskim jako "ulica do życia". Jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Przekształcenie ulicy polega na zrezygnowaniu z klasycznego podziału na jezdnię i chodnik na rzecz wspólnej przestrzeni.

W Białymstoku pierwszy woonerf ma powstać w obrębie ul. św. Rocha. Miasto ogłosiło przetarg na tę inwestycję. Na oferty czeka do 5 sierpnia. Inwestycja ma być ukończona w 35 miesięcy od podpisania umowy ze zwycięzcą przetargu. Magistrat zakłada, po przebudowie na 460 metrach długości powstanie przestrzeń o wysokich walorach rekreacyjnych i spacerowych z jak największą ilością terenów zielonych.

Projekt zakłada uporządkowanie zieleni z zachowaniem rosnących drzew, wyznaczenie miejsc na parkomaty i przystanki autobusowe. Mają pojawić się też elementy małej architektury - ławki, fontanny, kwietniki itp.  Pieniądze na woonerf wpisane są w strategiczne dokumenty finansowe miasta.