Białostockie Planty zagrodzone. Do parku nie ma głównego wejścia
Bulwary Kościałkowskiego w białostockim Parku Planty wzdłuż ulicy Akademickiej zostały otoczone blaszanym ogrodzeniem. Znajdujący się tam dotychczas asfalt zerwano, a teren jest generalnie przekopywany. Pracują tam sprzęty ciężkie.
Główne wejście do zabytkowego parku z centrum miasta jest zatem niedostępne.
Ogrodzony został odcinek od ul. Legionowej do wejścia na teren pałacowych ogrodów. Do parku nie będzie można wejść na wysokości lodziarni, za to będą czynne wejścia na wysokości skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza oraz przy Katedrze - poinformował urząd miejski.
Przebudowa Bulwarów Kościałkowskiego przy ul. Akademickiej
To kolejny etap rewaloryzacji Plant. Prace ruszyły na początku 2024 roku. To także kolejny etap modernizacji Bulwarów Kościałkowskiego. Na pierwszy ogień poszły ścieżki wzdłuż ulicy Legionowej. Tam prace zakończono jeszcze latem. Aleja główna zyskała nową, kamienną nawierzchnię. Alejki boczne natomiast wykończono żwirowymi, typu HanseGrande.
Na skraju parku, w pobliżu archikatedry białostockiej powstał klomb kwiatowy, przy który ustawiono na nowo rzeźbę psa Kawelina. Na nowe wymieniono także ławki oraz latarnie. Takie same zmiany czekają teraz bulwary od strony ulicy Akademickiej.
Alejki parkowe są odtwarzane zgodnie z zabytkowym, pierwotnym układem.
Rewitalizacja Parku Planty do 2026 roku
Prawie gotowe i porządkowane są z kolei alejki boczne wzdłuż ogrodzenia ogrodów Branickich od strony ulicy Akademickiej. To obok tego terenu obecnie trwają prace. Tamtędy też można znaleźć przejście. Nowym akcentem jest także pomnik byłego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego, który przy Bulwarach stanął już kilka miesięcy temu.
Prace te to część ogólnej gruntownej rewitalizacji Parku Planty. Roboty trwają wciąż m.in. na terenie Różanki, a w 2025 roku planowana jest przebudowa ulicy Akademickiej. Całość ma kosztować ok. 46 mln zł i zakończyć się w 2026 roku.