Historia Parku Planty i Ogrodu Różanego w Białymstoku
Park Planty powstał w XX wieku. W 1925 roku tereny XVIII-wiecznych ogrodów i zwierzyńców pałacowych hetmana Jana Klemensa Branickiego przeznaczono pod park miejski. Nasilenie prac w parku przypadło na lata 1930-1938. Park został nieznacznie zniszczony w czasie II wojny światowej, ale po wojnie teren uporządkowano. Dziś na powierzchni 9 ha nadal rośnie wiele gatunków odmian drzew i krzewów, które zostały posadzone w latach 30-tych.
We wschodniej części parku utworzono z kolei Ogród Różany. Przez lata jego centralną częścią był prostokątny, betonowy staw. Przy nim znajdowała się rzeźba "Praczki", autorstwa Stanisława Horno-Popławskiego, czyli najbardziej charakterystyczny punkt Różanki.
Planty w remoncie. Różanka nabiera kształtów
W Plantach na początku 2024 roku rozpoczął się jednak planowany od dawna generalny remont. Prace rozpoczęto od rewitalizacji terenów przy ul. Mickiewicza. Zgodnie z planem, kompletnie przebudowany miał zostać właśnie Ogród Różany.
Po kilku miesiącach robót, widać efekty rewitalizacji. Wymieniona została zieleń, nasadzono nowe rośliny, powstały nowe alejki. Najnowszym elementem są natomiast trejaże. Te zamontowano wokół nowych alejek. Drewniane i pomalowane na biało instalacje, wkrótce zostaną obrośnięte pnącymi różami. Kształt konstrukcji został odtworzony na podstawie historycznych zdjęć z okresu międzywojennego.
Jak poinformował białostocki magistrat, w sumie na terenie Różanki zostanie posadzonych około 3 tysięcy róż. Podczas przebudowy "oszczędzono" mały basen z sąsiadującą rzeźbą "Praczki", która nadal będzie centralnym elementem wyremontowanej przestrzeni. Zakończenie prac na tym obszarze jest planowane jeszcze na ten rok. Prace trwają jednocześnie w innych częściach zabytkowego parku, między innymi od strony ul. Akademickiej.