Zmiana formy finansowania mediów publicznych to gorący temat szczególnie w obliczu przyszłego powołania nowego rządu Donalda Tuska. Partie opozycyjne startowały do wyborów parlamentarnych z hasłami o zlikwidowaniu TVP i innych mediów publicznych, które obecnie kojarzone są z Prawem i Sprawiedliwością. Nic nie wskazuje jednak na likwidację, a inną formę finansowania TVP i Polskiego Radia.
Definitywny koniec abonamentu RTV? Zastąpi go ta specjalna opłata. Będzie drożej?
Abonament RTV do likwidacji. Ile wyniesie opłata audiowizualna?
Co zatem w zamian abonamentu RTV? Prawdopodobnym scenariuszem jest stworzenie opłaty audiowizualnej, czyli projektu przygotowanego przez Jana Dworaka i jego zespół. Ustawa zakłada systematyczny model dochodzenia do modelu finansowania, który opierałby się na ściąganiu powszechnej składki audiowizualnej. Wcześniej TVP oraz Polskie Radio nadal byłyby opłacane z budżetu państwa.
Jak czytamy na portalu wirtualnemedia.pl składka audiowizualna docelowo ma wynosić 8,30 zł miesięcznie, czyli około 100 zł rocznie. Kwota podlegałaby jednak rocznej waloryzacji. Twórcy ustawy zakładają, że potrzeba trochę czasu, aby media publiczne odzyskały dawny prestiż, dlatego opłata audiowizualna nie zostanie wprowadzona wcześniej niż za około 2-3 lata. Nie wszyscy jednak będą zmuszeni do uiszczania składki audiowizualnej. Kto będzie z niej zwolniony?
Opłata audiowizualna. Zwolnienia
W przypadku opłaty audiowizualnej, podobnie jak z obecnym abonamentem RTV, będzie istniał obowiązek płatności. Jak wynika jednak z ustawy, nie będziemy musieli ją fizycznie płacić na Poczcie Polskiej, a składka będzie pobierana automatycznie. Nie każdy będzie musiał ją płacić. Zwolnieni z dokonywania opłaty audiowizualnej będą:
- osoby o niskich dochodach,
- osoby z dysfunkcjami narządu wzroku lub słuchu,
- bezrobotni,
- osoby pobierające rentę,
- osoby, których miesięczny dochód nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia, z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą lub produkcję rolną,
- osoby do 26. roku życia.