Nowy ranking miast na Podlasiu pod względem liczby ludności. Najmniejsze ma tyle, co dzielnica Białegostoku!

i

Autor: Jakub Sadkowski Nowy ranking miast na Podlasiu pod względem liczby ludności. Najmniejsze ma tyle, co dzielnica Białegostoku!

Region

Nowy ranking miast na Podlasiu pod względem liczby ludności. Najmniejsze ma tyle, co dzielnica Białegostoku!

2024-10-29 10:02

Porównaliśmy wielkość miast pod względem liczby mieszkańców. Chociaż czołówka nie jest zaskakująca, to jeśli porównamy wyniki końca stawki możemy dojść do ciekawego wniosku. Liczba ludności tych najmniejszych miejscowości ma tyle, co największe dzielnice Białegostoku!

Największym miastem w województwie podlaskim niezmiennie jest Białystok, a miejsca na kolejnych miejscach podium nie zaskakują. Ciekawie jednak prezentują się liczby najmniejszych miejscowości w naszym zestawieniu, bo mają tyle ludności co jedna dzielnica Białegostoku! Jesteście ciekawi, jak w rankingu największych podlaskich miast prezentują się pozostałe miejscowości z województwa podlaskiego? Wejdźcie w galerię poniżej. Stworzyliśmy ją na podstawie danych z portalu polskawliczbach.pl.

Największe miasta województwa podlaskiego. Tu jest najwięcej ludności [LISTA]

Listę największych miast województwa podlaskiego znajdziecie w poniższej galerii. W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę 15 największych miejscowości Podlasia.

Województwo podlaskie - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Województwo podlaskie znajduje się w północno-wschodniej Polsce i choć niepozorne, to uznawane jest za jedno z najbardziej malowniczych i unikalnych regionów kraju. I to nie tylko przez mieszkańców, ale turystów z całego kraju. Nawet z Warszawy czy Śląska! Znane jest z dużych terenów zielonych, lasów, rzek i jezior, w końcu to właśnie na Podlasiu istnieją cztery parki narodowe:

  • Białowieski Park Narodowy,
  • Wigierski Park Narodowy,
  • Biebrzański Park Narodowy,
  • Narwiański Park Narodowy.

Aktualnie województwo podlaskie zamieszkuje około 1,2 mln mieszkańców i nadal można tu spotkać dowody wielokulturowości regionu. Niegdyś zamieszkały przez Polaków, Białorusinów, Litwinów, Tatarów i Ukraińców. To teraz trochę historii: Podlasie weszło do Korony Królestwa Polskiego po Unii Lubelskiej w 1569 roku. A podczas II wojnie światowej tereny obecnego województwa podlaskiego mocno objęte zostały działaniami frontowymi. Obecny podział administracyjny Podlasia wynika z podziału administracyjnego z 1999 roku. 

Oprócz wielkich i przepięknych terenów przyrodniczych województwo podlaskie słynie ze swojej regionalnej kuchni, opartej na naturalnych składnikach i opartych o wspomniany miks kulturowy. Najpopularniejsze dania to:

  • kartacze,
  • kiszka ziemniaczana,
  • babka ziemniaczana,
  • kindziuk.
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ - WSTĘP