Nowe podatki dla właścicieli samochodów. Uderzą praktycznie we wszystkich!

i

Autor: pixabay.com Nowe podatki dla właścicieli samochodów. Uderzą praktycznie we wszystkich!

Nowe podatki dla właścicieli samochodów. Uderzą praktycznie we wszystkich!

2022-06-03 9:56

Właściciele samochodów muszą szykować swoje portfele na kolejne podatki, które nadwyrężą ich budżet domowy. Rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów. Obejmą one posiadaczy samochodów spalinowych. O co konkretnie chodzi? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdecydowanie najbardziej popularnym typem samochodów wybieranych przez Polaków są te zasilane silnikiem spalinowym. Według danych portalu rankomat.pl w trzecim kwartale 2021 r. najwięcej było ubezpieczanych samochodów benzynowych (43,5 proc.). W dalszej kolejności były auta z silnikiem diesla (40,8 proc.), a na najniższym stopniu podium te zasilane benzyną i gazem LPG (14,4 proc.).

Rząd uderzy we właścicieli samochodów spalinowych

Jeśli jednak zsumujemy te wszystkie wyniki, wychodzi nam, że 98,7 proc. Polaków jeździ samochodami spalinowymi. Co ciekawe, ich średni wiek wynosi 15 lat. I właśnie w tych właścicieli aut chce uderzyć rząd, nakładając na nich podatek od samego posiadania samochodu spalinowego. Ma on być gotowy w drugim kwartale 2026 r.

Nowe podatki od samochodów spalinowych - od kiedy?

To jednak nie koniec, bo wcześniej gotowe będą przepisy podnoszące opłaty za rejestrację samochodów spalinowych. Ich wysokość ma być zależna od poziomu emisji CO2.. Ten podatek ma być gotowy w czwartym kwartale 2024 r.

Wszystkie wprowadzone opłaty mają wspierać rozwój transportu niskoemisyjnego w miastach i na wsiach. Dodatkowo mają zachęcić do przesiadania się z samochodów spalinowych do elektrycznych.

Źródło: rp.pl

Radosław Sikorski: Kanclerz Niemiec ma problem