Ogromne stado żubrów koło Krynek na Podlasiu

i

Autor: Facebook - Krystyna Maksymowicz Ogromne stado żubrów koło Krynek na Podlasiu

NIESAMOWITY widok! Ogromne stado żubrów koło Krynek na Podlasiu [WIDEO]

2021-02-23 9:00

Takich widoków nie ogląda się na co dzień, tym bardziej na żywo. Jedna z mieszkanek Podlasia sfilmowała ogromne stado żubrów koło Krynek, zaledwie 15 kilometrów od swojego domu. Widok jest niesamowity! Stado dosłownie przetoczyło się przez drogę i pognało przez pokryte śniegiem pole. Inni widzowie przystawali, aby obserwować to imponujące zjawisko.

Nagranie, na którym widać ogromne stado żubrów na Podlasiu, zamieściła pani Krystyna Maksymowicz, opatrując je komentarzem:

- Mieliśmy niesamowite szczęście spotkać stado dziko żyjących żubrów u nas na Podlasiu, 15 km od naszego domu. Niesamowity i rzadki widok.

Na ponadminutowym wideo widzimy zwierzęta, które w zwartej grupie dosłownie przetaczają się przez drogę, a potem gnają dalej przez pokryte śniegiem pola. Pani Krystyna nie była jedyną ich obserwatorką. Sporo osób również zatrzymało się, by podziwiać, fotografować i nagrywać zwierzęta. Film ukazujący ten niecodzienny widok szybko zyskał tysiące udostępnień na Facebooku.

Całe nagranie obejrzycie niżej.

Ogromne stado żubrów na Podlasiu przeszło przez drogę niedaleko Krynek. To miejscowość leżąca przy samej granicy Polski z Białorusią. 

Żubr to największy ssak żyjący w Europie. Jest symbolem Podlasia i Puszczy Białowieskiej. W tej ostatniej kilka dni temu zakończyła się zimowa inwentaryzacja białowieskich żubrów. Doliczono się 715 osobników. Podczas ubiegłorocznej inwentaryzacji stwierdzono obecność 770 osobników, w tym 70 młodych - park zaznaczał, że to dane szacunkowe, ale uznał je za wiarygodne. 

Pomylił żubra z dzikiem i go zastrzelił! Jest wyrok dla leśniczego z Łobza. "Żubr jak koń. Jaki jest, każdy widzi"

Podczas tegorocznej zimowej inwentaryzacji zaobserwowano łącznie 715 żubrów, w tym 70 cieląt. Obserwacje żubrów przeprowadzono - jak zwykle - nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym, ale także w nadleśnictwach wokół parku: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka. 

Park zwraca uwagę na duże rozproszenie białowieskiej populacji, bo zwierzęta były liczone w ponad 80 lokalizacjach. Jak powiedziała PAP dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, właśnie to, że żubry są tak mocno rozproszone, mogło wpłynąć na fakt, że zaobserwowano i w konsekwencji doliczono się ich mniej, niż przed rokiem.