System kaucyjny w Polsce. Nowe przepisy resortu klimatu
System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 roku. Tak wynika z przepisów. Wszystko to, żeby zmniejszyć ilość zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększyć poziom recyklingu.
Duże sklepy (o powierzchni powyżej 200 m kw) będą miały obowiązek odbierania pustych opakowań i oddawania kaucji. Z kolei te o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do programu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja ma zostać przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.
W przeszłości regularnie pojawiały się głosy z branży, by system zaczął obowiązywać rok później, czyli od 1 stycznia 2026 r. Wiceminister pytana o możliwość takiego rozwiązania, odpowiedziała, że "byłoby to trudne, wręcz niemożliwe i przeciwskuteczne dla branży". - Od 1 stycznia 2025 r. obowiązywać będą wyższe poziomy recyklingu. Nie jesteśmy w stanie ich osiągnąć bez sytemu kaucyjnego - wyjaśniła.
Nawet złotówka kaucji za butelkę. Zwolennicy chcą podwojenia stawki
Ponadto część branży postuluje, by zwiększyć wysokość kaucji do 1 zł. Obecnie, jak wynika z rozporządzenia, ma ona wynosić 50 gr. od każdego rodzaju opakowania objętego systemem.
Według zwolenników podwyżki, wyższa kaucja będzie lepszą motywacją dla konsumentów do zwrotu butelek i puszek. Ma także skuteczniej zniechęcać do oszustw.
Do sprawy odniosła się wiceminister resortu klimatu. Podkreśliła, że możliwość podwyżki zostanie rozważona i dodała także, iż w "Europie kaucja oscyluje między 50 gr. a 1 zł".