Czym jest Respisave?
Urządzenie nazwane Respisave zaprojektował zespół specjalistów z dziedzin:
- medycyny,
- elektroniki,
- automatyki,
- informatyki,
- mechaniki.
Zobacz też: Kolejne obostrzenia zdjęte. Możemy odwiedzić fryzjera, kosmetyczkę, restauracje
Prace nad respiratorem to ogólnopolski projekt do walki z COVID-19 przy współpracy wyższych uczelni technicznych, medycznych, ekonomicznych oraz firm prywatnych. Celem projektu jest opracowanie respiratora umożliwiającego skuteczne leczenie COVID-19.
Do czego służy Respisave?
Respirator przeznaczony jest do nieinwazyjnej jak i inwazyjnej wentylacji. Był testowany na fantomie symulującym pracę płuc. Naukowcy skonstruowali go tak, aby można było z niego korzystać w warunkach domowych.
Respisave przeznaczony jest do codziennego użytku. Zapewnia swobodę i pewność opieki. Urządzenie oferuje szereg opcji leczenia, zarówno dla pacjentów dorosłych jak i dzieci. Aparat został zaprojektowany tak, aby wesprzeć wentylację prosto i skutecznie.
Urządzenie jest sterowane mikroprocesorowo przy pomocy algorytmów adaptacyjnych. Umożliwia także zdalny monitoring pacjenta (telemedycyna).
Kto tworzy respirator Respisave?
W prace nad respiratorem zaangażowanych jest kilka polskich uczelni:
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
- Uniwersytet Medyczny w Warszawie
- Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
- Politechnika Śląska
- Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Przedstawicielem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w zespole opracowującym respirator jest prof. dr hab. n.med. Jerzy Robert Ładny. To konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik Kliniki Medycyny Ratunkowej UMB. Profesor jest specjalistą
- chirurgii ogólnej,
- zdrowia publicznego
- medycyny ratunkowej.
Prof. Jerzy Robert Ładny to również członek wielu grup eksperckich w Ministerstwie Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, jak również wielu towarzystw naukowych. Jest autorem ponad 700 publikacji naukowych.