Masz na aucie naklejkę z imieniem dziecka? Lepiej ją ZERWIJ!

i

Autor: pixabay Masz na aucie naklejkę z imieniem dziecka? Lepiej ją ZERWIJ!

Masz na aucie naklejkę z imieniem dziecka? Lepiej ją ZERWIJ! Może być POWAŻNYM zagrożeniem

2021-09-24 9:53

Naklejki z imieniem dziecka naklejamy zwykle na tylnej szybie samochodu. Czy ktokolwiek z nas podejrzewa, że mogą stanowić zagrożenie dla naszych pociech? Prawda jest niestety brutalna – mogą i to poważne. Dlaczego? Specjaliści zwracają uwagę na jedną istotną informację, jaką przekazują potencjalnym przestępcom.

Naklejka z imieniem dziecka umiejscowiona zwykle na tylnej szybie auta wśród wielu kierowców wymusza opanowanie na drodze. W razie wypadku stanowi ona również cenną informację dla służb, ponieważ podczas akcji ratunkowej skupiają się przede wszystkim na zapewnieniu pomocy najmłodszym. Okazuje się jednak, że ten niewinny dodatek może stanowić dla nich poważne zagrożenie. Dlaczego?

Czytaj też: Nowy mandat dla kierowców wszedł w życie. Kara może wynosić nawet 30 tys. zł

Naklejka z imieniem dziecka może być groźna! Dlaczego?

Polscy rodzice chętnie przyklejają na autach naklejki z imieniem dziecka, nie wiedząc, że może ona stanowić ułatwienie dla porywaczy. Wiedząc, jak ma na imię pociecha, przestępcy jest łatwiej nawiązać z nią kontakt. Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że nawet kilkuletnie dziecko nie do końca odczuwa różnicę pomiędzy znajomym a nieznajomym, a sytuacja, w której ktoś zaczyna zwracać się do niego po imieniu, stanowi prosty sposób przełamania tzw. bariery komunikacyjnej.

- Czy znajomym jest ktoś, kto powiedział mamie "dzień dobry"? A pan, który pracuje razem z tatą? Dla dorosłych ta granica jest dość jasna, dzieciom rozpoznanie może sprawić sporo kłopotu. Czasem wystarczy, że ktoś zwróci się do malucha po imieniu – czytamy w jednym z popularnych serwisów parentingowych parenting.pl.

Białystok. Nieznajomy próbował uprowadzić 9-latka, zamaskowanego porywacza szuka policja. Wizja lokalna z udziałem chłopca

Nie od dziś dowiadujemy się o sytuacjach, gdy nieznajomi podchodzą do dzieci np. na placu zabaw, oferując cukierki czy z małymi zwierzątkami, dzięki którym zyskują atencję najmłodszych. Często pytają przy tym potencjalną ofiarę o jej imię, by nawiązać bliższy kontakt. Dla dziecka sam fakt, że ktoś zwraca się do niego po imieniu, może oznaczać, że nie ma złych zamiarów, podczas gdy prawda okazuje się okrutna, a jej skutki tragiczne.

Naklejka z imieniem dziecka na samochód – po co jest?

Naklejki z imieniem dziecka na samochód funkcjonują w przestrzeni drogowej od dawna. Ich kolorystyka (pomarańczowo-czerwona) wyraźnie wskazuje, że mają charakter ostrzegawczy. Nie tylko dla kierowców, lecz również dla służb ratunkowych. W razie wypadku skupiają się one wówczas na tym, by jako pierwszym udzielić pomocy dzieciom.