Ciekawostki

Najszybciej wyludniające się miasta na Podlasiu. Stąd uciekają mieszkańcy. Nowy ranking

2024-07-17 17:09

Które miasta z województwa podlaskiego wyludniają się najszybciej? Według najnowszych danych na niechlubnym pierwszym miejscu kolejny rok z rzędu są Kleszczele. W ostatnich latach liczba mieszkańców zmalała tu aż o blisko 30 procent, przez co malutka miejscowość w powiecie hajnowskim na Podlasiu zalicza się do czołówki miast w Polsce, z których masowo ucieka ludność. Zobacz ranking dziesięciu miast, z których w ostatnich latach uciekło najwięcej osób.

Znaczny spadek liczby mieszkańców to od kilku lat główny problem większości polskich miast. Przyczyn jest oczywiście wiele, ale jak twierdzą eksperci najczęstszą są: migracje ludności na obszary podmiejskie, ujemny przyrost naturalny oraz emigracja zagraniczna. Wobec tego postanowiliśmy sprawdzić, w których miastach województwa podlaskiego sytuacja jest najgorsza. Ranking dziesięciu najszybciej wyludniających się miast Podlasia został przygotowany na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z 2023 oraz 2002 roku zebranych przez portal "Polska w Liczbach".

Najszybciej wyludniające się miasta na Podlasiu. Nowy ranking 2024

Okazuje się, że najszybciej wyludniającym się miastem na Podlasiu są obecnie Kleszczele (powiat hajnowski). W 2023 roku liczył 1 066 mieszkańców, przy czym w 2002 roku w mieście mieszkało 1 491 osoby. Oznacza to, że liczba mieszkańców Kleszczeli spadła w tym czasie o 28,5 procent. Nie lepiej sytuacja wygląda także w innych miastach regionu. Drugie miejsce ze spadkiem populacji o 20,2 procent zajęło Dąbrowa Białostocka, natomiast trzecie Stawiski (19,6 proc.). Całe zestawienie możesz sprawdzić w galerii poniżej.

Które z tych miast leżą na Podlasiu? Sprawdź Quiz, który jest tylko w teorii łatwy. 10/16 to sztuka!

Pytanie 1 z 16
Czy Supraśl to miasto leżące w woj. podlaskim?
Protest rolników w Podlaskiem. Zablokowane dojazdy do Białegostoku
Listen on Spreaker.