Turystyka

Na pewno nie wiecie, gdzie leży najwyżej położona miejscowość na Podlasiu. To znany biegun zimna!

2025-02-03 12:11

W województwie podlaskim znajdziecie kopalnię miejscowości, które kuszą swoim wyjątkowym wyglądem czy historią. Nietypowe położenie regionu oraz historia sprzyja temu, aby we właściwie każdym miejscu Podlasia znaleźć perełkę. My wypatrzyliśmy, która miejscowość na Podlasiu jest położona najwyżej w regionie. I okazuje się, że jest to malutka wieś, którą praktycznie nie znajdziecie sami na mapie województwa podlaskiego i dodatkowo jej mieszkańcy właściwie przez cały rok zmagają się z zimnem.

Spis treści

  1. Województwo podlaskie to kopalnia pięknych miasteczek
  2. Ta miejscowość jest najwyżej położona na Podlasiu. W Polsce znana jest z krainy wiecznego zimna!
  3. Wiżajny. Co zobaczyć?

Województwo podlaskie to kopalnia pięknych miasteczek

Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej Polsce i jest najbardziej w tym kierunku oddalonym regionem w kraju. Z uwagi na geopolityczne położenie część osób z zewnątrz obawia się przyjazdu (przykładem niech będzie chociażby rodzina jednego z niedoszłych transferów Jagiellonii Białystok), ale prawda jest taka, że Podlasie to jedno z najbardziej malowniczych i ekologicznie czystych regionów kraju oraz maksymalnie bezpiecznych. Dlatego cały czas przyciąga turystów z całego kraju. Podlasie od lat słynie z dziewiczej przyrody, różnorodności etnicznej i religijnej. I właśnie dzięki temu cały czas możecie znaleźć mnóstwo małych, ale przepięknych miejscowości.

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?
Pytanie 1 z 11
BBI to tablica rejestracyjna mieszkańca powiatu:

Ta miejscowość jest najwyżej położona na Podlasiu. W Polsce znana jest z krainy wiecznego zimna!

I my ostatnio, przeglądając mapę województwa podlaskiego, trafiliśmy na wieś Wiżajny, która jest idealnym przykładem tego, o czym pisaliśmy powyżej. Wiżajny to malownicza wieś położona w północno-wschodniej Polsce, na Suwalszczyźnie, blisko granicy z Litwą i Rosją. Co ciekawe ta miejscowość kiedyś była miastem, uzyskała prawa miejskie w 1693 roku, ale straciła je w 1870. Przez długi czas była ważnym ośrodkiem administracyjnym i militarnym, co pozostawiło ślady w lokalnej architekturze. 

Jak widać, w tak małej wsi, w której obecnie mieszka 740 mieszkańców (dane z 2021 roku), aż pachnie historią. Ale co ciekawe, Wiżajny słyną z innych cech. Po pierwsze miejscowość położona w powiecie suwalskim jest położona blisko najwyżej położonego miejsca na mapie województwa podlaskiego. Ale również to właśnie Wiżajny słyną w całej Polsce jako “polski biegun zimna”. Bowiem właśnie tutaj panuje najbardziej surowy klimat w kraju, a pokrywa śnieżna często utrzymuje się do marca.

Wiżajny. Co zobaczyć?

Po dojechaniu do miejscowości Wiżajny, polecamy obejrzeć poniższe zabytki:

  • układ urbanistyczny (część) z 1570–1870,
  • kościół parafialny pw. św. Teresy z 1825 r.,
  • drewniana dzwonnica z 1862,
  • cmentarz parafialny rzymskokatolicki,
  • cmentarz ewangelicki.
Białystok Radio ESKA Google News
Autor:
Rolnicy. Podlasie. Maciek z Kundzicz miał gości. Jarek przyrządził pyszne danie