Masz taki stary dowód osobisty? Możesz otrzymać wyższe świadczenie z ZUS

i

Autor: Marek BAZAK/East News Masz taki stary dowód osobisty? Możesz otrzymać wyższe świadczenie z ZUS

Emerytura

Masz taki stary dowód osobisty? Możesz otrzymać wyższe świadczenie z ZUS

2024-06-17 8:14

Stary papierowy dowód osobisty leży od lat zapomniany w szufladzie? Może czas go z niej wyciągnąć. Może on bowiem posłużyć do uzyskania wyższej emerytury od ZUS. Do uzyskania dodatkowych pieniędzy, kluczowe będą znajdujące się w dokumencie wpisy.

Wyższa emerytura? Kluczowy może być stary dowód osobisty

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wysokość przysługującego świadczenia emerytalnego wiąże się z potwierdzonym stażem pracy. W przypadku brakujących dokumentów, które potwierdzały by ten staż, dokumentem zastępczym może stać się stary dowód osobisty. Mowa o wersji dowodu w formie zielonej książeczki.

Jednak należy jednocześnie pamiętać, że samo posiadanie starego dowodu osobistego nie zapewni automatycznie wyższej emerytury. To znajdujące się w nim wpisy mogą posłużyć jako dowód potwierdzający przepracowane lata. Ma to bezpośredni wpływ na wysokość emerytury.

Wyższa emerytura. Jak udowodnić staż pracy? Pomogą te dokumenty

Stary dowód osobisty nie musi być jedynym sposobem udowodnienia staży pracy. Jeżeli brakuje nam dokumentacji dokumentacji związanej z pracą, istnieją także inne dowody pośrednie. Będą to między innymi:

  • książeczki zdrowia,
  • dokumenty z pracy potwierdzające awanse z wynagrodzeniem,
  • zeznania świadków.

Jako dowód na okres odbywanej pracy, mogą też posłużyć zeznania świadków. Bywają jednak często nie wystarczające do potwierdzenia przepracowanych lat. Pomogą bowiem ZUS-owi określić czas pracy, ale nie dostarczą np. informacji na temat zarobków. Sąd w niektórych przypadkach może co prawda przyjąć zeznania świadków dotyczące wysokości wynagrodzenia. Wartko jednakże dobrze zastanowić się przed wyrzuceniem starych dokumentów.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Przegląd wakacyjnych stoisk w Sopocie. W zeszłym roku Gęś Pipa, co teraz jest hitem?