Turystyka

Małe Gniezno robi furorę na Podlasiu! Przed wiekami dało początek lokalnej mniejszości

2025-02-07 16:20

Podlasie to kopalnia malutkich miejscowości o niesamowitej historii, ale też region, który stale przyciąga nowych turystów. Czym? Właśnie wielowyznaniowością, której ślady zostały do dziś.. Wielokulturowy rys Podlasia sprawił, że w wielu miejscach północno-wschodniej Polski można znaleźć rejony, które choć niepozorne, od razu zachwycą każdego. I taka jest właśnie miejscowość, którą dziś opisaliśmy.

Spis treści

  1. Województwo podlaskie. Tu drzemie serce polskiej kultury
  2. Małe Gniezno robi furorę na Podlasiu! Przed wiekami dało początek lokalnej mniejszości
  3. Puńsk. Co zobaczyć?

Województwo podlaskie. Tu drzemie serce polskiej kultury

Podlasie to jeden z najbardziej różnorodnych kulturowo regionów w Polsce, który przez naukowców nazywany jest swoistym tyglem narodów, religii i tradycji. Jego wyjątkowość wynika z położenia na styku kultur – polskiej, białoruskiej, litewskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Tę wielokulturowość widać już w Białymstoku, stolicy województwa podlaskiego, gdzie do dzisiaj zachowały się dowody tej obecności. Ale wystarczy opuścić miasto w dowolnym kierunku i spotkacie się z podobną sytuacją. Na Podlasiu bowiem jest pełno miejscowości, większych i mniejszych, którą są swoistym pomnikiem wielokulturowości, a zatem bogatej historii regionu. My, przemierzając mapę województwa podlaskiego, znaleźliśmy kolejne miejsce, które może pochwalić się właśnie mnogość kultury.

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Małe Gniezno robi furorę na Podlasiu! Przed wiekami dało początek lokalnej mniejszości

Chodzi tutaj o Puńsk. To niewielka miejscowość w województwie podlaskim, położona na Suwalszczyźnie, tuż przy granicy z Litwą i jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z kulturą litewską w Polsce. Puńsk to niemożliwie ciekawie miejsce nie tylko ze względu na historię (najstarsze ślady człowieka, odnalezione w okolicy Puńska, pochodzą sprzed 10 tysięcy lat p.n.e., na przestrzeni wieków miejscowość przechodziła z rąk Polski, do rąk niemieckich i rosyjskich), ale też z funkcji, jaką pełni dzisiaj. Puńsk jest często nazywany "stolicą Litwinów w Polsce", ponieważ większość jego mieszkańców to Litwini. Można również tę osadę, której historia jest znakomita, nazwać "Małym Gnieznem", bo dała początek litewskiej społeczności w dawnej Polsce. Wiele osób posługuje się językiem litewskim na co dzień, mało tego znajdziecie tam dwujęzyczne tablice z nazwami ulic i miejscowości, edukacja odbywa się w językach polskim i litewskim, kuchnia łączy tradycje tych państwa, a na miejscu organizowane są wydarzenia kulturowe je upamiętniające.

Puńsk. Co zobaczyć?

Co zobaczyć w Puńsku? Jest sporo atrakcji. Miejcie uwagę na: 

  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 
  • Skansen w Puńsku 
  • Dom Kultury Litewskiej 
  • Pomnik Świętej Anny
Rolnicy. Podlasie. Maciek z Kundzicz miał gości. Jarek przyrządził pyszne danie