Atak zimy w Białymstoku i województwie podlaskim 04.02.2021 [ZDJĘCIA]

i

Autor: Kolizyjne Podlasie

Kolejny ATAK ZIMY w Białymstoku i Podlaskiem. Fatalne warunki na drogach [ZDJĘCIA]

2021-02-04 10:45

Kolejny atak zimy w Białymstoku i Podlaskiem. Na drogach panują fatalne warunki. Ciężarówki nie mogą wjechać pod górkę, a ulice się korkują. Prezydent miasta ponownie zwoła sztab kryzysowy, który podejmie decyzję o tym, jak radzić sobie z trudną sytuacją pogodową. Sprawdźcie aktualne warunki na drogach i aktualne informacje związane z atakiem zimy w Białymstoku i województwie podlaskim [04.02.2021]

Atak zimy w Białymstoku i województwie podlaskim [04.02.2021]

Sroga zima ponownie zaatakowała w województwie podlaskim. Od rana kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. W Białymstoku korkuje się m.in. Trasa Generalska, gdzie tiry mają problem z wjechaniem pod górkę. Od rana korki tworzą się również przed Korycinem, na Dojlidach Górnych (droga w kierunku Zabłudowa), na DK 65 w kierunku Bobrownik czy na wjeździe do Białegostoku od strony Supraśla.

ZOBACZ TEŻ: Suwałki. Atak zimy na podlaskim biegunie zimna. Śnieg, zawieje i zamiecie

Podlaska policja informuje również o utrudnieniach w ruchu przy wjeździe do Sokółki od strony Białegostoku, gdzie ciężarówki mają problemy z wjechaniem na wzniesienie. Wczesnym rankiem, na wysokości miejscowości Śniadowo, doszło do kolizji dwóch samochodów ciężarowych. Jeden z kierowców, jadąc w kierunku Łomży, nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu. Doszło do zderzenia aut. Ruch odbywał się wahadłowo, nie było osób rannych.

Dlaczego w Białymstoku nie wyrabiają się z odśnieżaniem? Oto odpowiedź! [WIDEO]

Zima paraliżuje kolejne drogi w Białymstoku. Nieprzejezdna jest ul. Zwierzyniecka. Na zjeździe na ul. Elewatorską od strony Warszawy TIR, który nie da rady wjechać na rondo, blokuje ruch, a przejazd możliwy jest wyłącznie górą. Podobnie ciężarówki stoją na ul. gen. Maczka. Na miejscu pracują policja i służby drogowe z piaskiem.

Przed godziną 9 na drodze krajowej nr 19 za Zwierkami na zakręcie do rowu wjechał kierujący oplem astrą. Auto wyciąga laweta. 

Atak zimy. Białystok 6 rano

Atak zimy w Białymstoku. Sztab kryzysowy [AKTUALIZACJA]

Jak poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w związku z intensywnymi opadami śniegu w stolicy Podlasia rozpoczęła się akcja odśnieżania. O godzinie 6 rano system GPS wskazywał, że o stan dróg Białegostoku dba 40 pługopiaskarek. O godzinie 9 odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego. Do tego czasu służby miejskie będą przeprowadzały doraźne kontrole w firmach odśnieżających miasto.

- Warunki są ciężkie, apelujemy o ostrożną jazdę  - powiedział w czwartek rano PAP dyżurny GDDKiA w Białymstoku. Poinformował, że na drogach pracuje blisko 60 pługosolarek. Na drogach występuje lokalna śliskość i błoto pośniegowe, które utrudniają jazdę.

Rano dyżurny podał, że najtrudniejsza sytuacja jest na drodze krajowej nr 8 Białystok - Augustów w miejscowości Suchowola, gdzie auta ciężarowe nie mogą podjechać pod górkę.

Zdjęcia pochodzą z grupy Kolizyjne Podlasie na Facebooku.

Ustalenia po sztabie kryzysowym

O godz. 9 w Białymstoku zebrał się sztab kryzysowy. Straż miejska i policja oceniły, że najtrudniejsza sytuacja jest w miejscach wskazanych przy ostatniej śnieżycy, tj. na podjazdach, wiaduktach. Nie wystarczające posypywanie solą skutkuje trudnościami w pokonywaniu wzniesień przez autobusy, samochody ciężarowe.

- Opady śniegu nie są dziś duże, ale problem w poruszaniu się po mieście już taki jest – mówił podczas spotykania sztabu kryzysowego prezydent Tadeusz Truskolaski – rano zleciłem kontrole we wszystkich firmach odśnieżających Białystok.

Kontrole dotyczą zapasów soli, ale także wykorzystania sprzętu odśnieżającego. Firma PHU Zarzecki, odpowiedzialna za odśnieżanie ulic w Białymstoku, zgłosiła trudności z dostawami soli. Jak powiedział przedstawiciel firmy, Andrzej Kulaszewski, W ostatnim tygodniu było ich 26 po 25 ton, a w tym - tylko dwie po 25 ton. Zaznaczył przy tym, że problem dotyczy niemal całego kraju.

Tomasz Rybaczek, z firmy MPO Białystok zadeklarował, że jego firma ma wystarczające zapasy soli i jest gotowa współpracować przy odśnieżaniu wewnętrznej obwodnicy miasta.

- Liczę na to, że firmy się porozumieją i ulice w Białymstoku będą przejezdne- mówił prezydent Tadeusz Truskolaski- jeśli do porozumienia nie dojdzie to zlecimy dodatkowe, interwencyjne odśnieżanie obwodnic. A to oznaczać będzie kary dla firmy, która ze swojego zadania się nie wywiązała.

Aktualizacja: Jak poinformował nas Urząd Miejski w Białymstoku, firmy odpowiedzialne za odśnieżanie ulic głównych w Białymstoku deklarują, że wywiążą się z umowy, bez konieczności współpracy z firmą MPO. Będziemy monitorować efekty odśnieżania i w razie potrzeby reagować adekwatnie do sytuacji. Do tej pory firmy zużyły już 3000 ton soli do odśnieżania ulic głównych.

Zima 2021. Pogoda w województwie podlaskim - prognoza IMGW [4.02.2021]

Jak podaje IMGW, w regionie do południa w czwartek będzie padał śnieg, później opady mają zanikać. W nocy spadło od 2 do 6 cm śniegu, w ciągu dnia prognozowane jest przyrost pokrywy śnieżnej o kolejne 3-8 cm. Wieje też silny, porywisty wiatr. Jak podają synoptycy, po odwilży w środę, w nocy spadła temperatura, przykrył to śnieg i warunki na drogach i chodnikach są trudne. W ciągu dnia w czwartek temperatura ma się utrzymać od minus 5 do 1 st. Celsjusza, w nocy zacznie spadać; prognozowana jest od minus 8 do minus 3 st. Celsjusza. (PAP)