Powtórka z Rospudy? Trasa obwodnicy Augustowa zmieniona
Początkowo obwodnica Augustowa miała przeciąć dolinę Rospudy. To obszar o dużej wartości przyrodniczej. Pomimo sporych sprzeciwów ekologów, rząd PiS rozpoczął prace nad tym projektem. Ostatecznie jednak trasa została zmieniona i miała przechodzić koło miejscowości Raczki.
Nowa trasa nadal nie wszystkich zadowala. Jak wyjaśnia "Gazeta Wyborcza", szykuje się kolejna walka o ochronę przyrody. To będzie rzeź Puszczy Augustowskiej - mówią wprost cytowani ekolodzy.
Nowa trasa obwodnicy Augustowa. Kolejna wojna o drogę S8
Nowa trasa obwodnicy ma zostać poprowadzona między innymi od krajowej S8. Tam przed Augustowem, przez lasy przebiegnie w stronę jeziora Sajno, przetnie drogę do Lipska, a następnie, znów przez lasy, pójdzie do drogi w stronę Ogrodnik i granicy z Litwą. Oznacza to, że przejdzie przez teren, który został objęty ochroną jako Pomnik Historii już w 2007 roku. To obszary związane z Kanałem Augustowskim. Jest on kandydatem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Budowa obwodnicy Augustowa trafiła do programu 100 obwodnic rządu PiS. Prace rozpoczęły się tam pod koniec 2019 roku.
- Początkowo analizowano sześć wariantów, potem - w drugiej połowie 2020 roku - rekomendowano do dalszych prac trzy warianty. Przeprowadzona analiza wskazała jednak - jako najkorzystniejszy - wariant 2, który wypadł najlepiej pod kątem kryterium technicznego, środowiskowego, ekonomicznego i społecznego - powiedział w rozmowie z "GW" Rafał Malinowski, rzecznik białostockiej GDDKiA.
Obwodnica Augustowa "rzeź" dla Puszczy Augustowskiej. GDDKiA: trasa bezpieczna
Wybrany wariant w przeważającej części przechodzi przez teren miasta Augustów. Obwodnica ta ma być częścią modernizacji całego ciągu DK16. Chodzi o odcinek między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga ma zapobiec wjeżdżaniu ciężarówek do miasta właśnie od strony Ogrodnik.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekonuje natomiast, że przyszła trasa będzie bezpieczna dla środowiska naturalnego.
ZOBACZ PONIŻEJ: Postępy prac na dworcu PKP w Białymstoku. Widać już zarys przejść podziemnych!