Kolejna nowa droga na Podlasiu. To 12 kilometrów 'ekspresówki'. Wiemy kto wykona S19

i

Autor: GDDKiA Kolejna nowa droga na Podlasiu. To 12 kilometrów 'ekspresówki'. Wiemy kto wykona S19

Drogi na Podlasiu

Kolejna nowa droga na Podlasiu. To 12 kilometrów 'ekspresówki'. Wiemy kto wykona S19

2024-02-28 7:44

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła podpisanie umowy na projekt i budowę ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od Czarnej Białostockiej do węzła Białystok Północ (na DK8). Wiadomo, kto zrealizuje inwestycję, jaki będzie jej koszt oraz kiedy powstanie.

Nowa droga ekspresowa powstanie na Podlasiu

Niedawno informowaliśmy o znakomitej informacji dla mieszkańców Białegostoku, po tym jak ogłoszono wynik przetargu na budowę drogi wojewódzkiej z Wysokiego Mazowieckiego do Łap, która połączy tamte rejony z Białymstokiem. Okazało się, że to dopiero początek znakomitych informacji. W poniedziałek 19 lutego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z siedzibą w Białymstoku ogłosiło podpisanie umowy na projekt i budowę ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od Czarnej Białostockiej do węzła Białystok Północ (na DK8).

Zobacz w galerii zdjęć nowy odcinek drogi S61

S19 między Czarną Białostocką a Białymstokiem

Drogę S19 między Czarną Białostocką a Białymstokiem zbuduje firma Unibep, a koszt projektu wyniesie 347,79 mln zł. Nowa ekspresówka o długości 12,34 km ma być gotowa pod koniec 2027 roku. Co istotne, nowa droga zostanie przystosowana do już istniejących połączeń.

Dwujezdniowa droga ekspresowa S19 pomiędzy Czarną Białostocką a węzłem Białystok Północ poprowadzona będzie w przybliżeniu śladem istniejącej DK19, ale już jako zupełnie nowa trasa. Droga będzie przystosowana do przenoszenia obciążeń do 11,5 t/oś. 

Na funkcjonującej obecnie obwodnicy Wasilkowa dobudowana zostanie druga jezdnia (po stronie południowej), a dotychczasowa zostanie przystosowana do parametrów drogi ekspresowej i dodatkowo będzie na niej wymieniona warstwa ścieralna. Konieczna będzie też przebudowa części węzła Białystok Północ na DK8.

S19 na Podlasiu 

Droga ekspresowa S19 w województwie podlaskim, rozpoczynająca się na granicy z Białorusią, będzie miała ponad 177 km długości. GDDKiA podzieliła ją na 15 odcinków, z czego aktualnie budowany jest jeden. Prace budowlane trwają na fragmencie od Kuźnicy do Sokółki.

Podlaskie. Pościg za przemytnikiem papierosów. BMW przejechało po kolczatce drogowej