podlaskie ruiny

Kiedyś wypalano tu cegły. Dzisiaj wielki komin i pusty budynek cegielni straszą pod Białymstokiem [ZDJĘCIA]

2024-04-27 14:12

Cegielnia w Dobrzyniewie Kościelnym stoi tam od początków XX wieku. Rozbudowywana po II wojnie światowej, szczyt produkcji zaliczyła w latach 70. Zamknięto ją jednak ponad 30 lat temu. Teraz wielki kompleks, z kominem wyrastającym nad okolicznym krajobraz, straszy pustkami i postępującym zniszczeniem.

Historia cegielni w Dobrzyniewie Kościelnym sięga początków XX wieku. Wtedy to w miejscowości rozpoczęto przebudowę szosy, a następnie także budowę nowego, murowanego kościoła. Prace rozpoczęto w 1905 roku.

To właśnie z kościołem związane jest powstanie cegielni, ponieważ na jego budowę potrzebne było zabezpieczenie cegły. Tym samym na ziemi należącej do Dobrzyniewa postawiono zakład wytwórczy.   

Kiedyś wypalano tu cegły. Dzisiaj wielki komin i pusty budynek cegielni straszą pod Białymstokiem

Po II wojnie światowej cegielnia, przejęta przez państwo, była modernizowana i rozbudowywana. Zrobiono z niej obszerny kompleks. Szczyt działalności przypadł tam na lata siedemdziesiąte. Wtedy w zakładzie wypalano duże ilości cegły modularnej.

Jednak koniec lat 80. zapoczątkował zamykanie tego typu przedsiębiorstw. Opuszczony kompleks niszczeje zatem od kilkudziesięciu lat.

ZOBACZ TAKŻE:  Opuszczony kompleks fabryczny w Białymstoku. Porzucone budynki straszą nieopodal centrum miasta!

W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się blok mieszkalny, pamiętający jeszcze czasy PRL. Kiedyś mieszkali tam pracownicy cegielni, dzisiaj jest wykorzystywany na prywatny użytek.

Jeśli chodzi o teren zakładu, widać jego postępującą destrukcję. W głównym budynku częściowo zawalony jest dach. Mamy tam też powybijane szyby i ogromne ubytki w ścianach. Wszędzie pełno także cegieł i graffiti. Całość porasta roślinnością. Największe wrażenie robi wielki, ceglany komin, w którym wypalano materiały. Wyraźnie wyrasta ponad obiekt, a dostrzec można go już z oddali. Nie wiadomo jaki los czeka niszczejącą cegielnię, obecnie jest jedynie celem wycieczek fanów tzw. urbexu.

Potworna zbrodnia w opuszczonym szpitalu