Historia cegielni w Dobrzyniewie Kościelnym sięga początków XX wieku. Wtedy to w miejscowości rozpoczęto przebudowę szosy, a następnie także budowę nowego, murowanego kościoła. Prace rozpoczęto w 1905 roku.
To właśnie z kościołem związane jest powstanie cegielni, ponieważ na jego budowę potrzebne było zabezpieczenie cegły. Tym samym na ziemi należącej do Dobrzyniewa postawiono zakład wytwórczy.
Kiedyś wypalano tu cegły. Dzisiaj wielki komin i pusty budynek cegielni straszą pod Białymstokiem
Po II wojnie światowej cegielnia, przejęta przez państwo, była modernizowana i rozbudowywana. Zrobiono z niej obszerny kompleks. Szczyt działalności przypadł tam na lata siedemdziesiąte. Wtedy w zakładzie wypalano duże ilości cegły modularnej.
Jednak koniec lat 80. zapoczątkował zamykanie tego typu przedsiębiorstw. Opuszczony kompleks niszczeje zatem od kilkudziesięciu lat.
ZOBACZ TAKŻE: Opuszczony kompleks fabryczny w Białymstoku. Porzucone budynki straszą nieopodal centrum miasta!
W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się blok mieszkalny, pamiętający jeszcze czasy PRL. Kiedyś mieszkali tam pracownicy cegielni, dzisiaj jest wykorzystywany na prywatny użytek.
Jeśli chodzi o teren zakładu, widać jego postępującą destrukcję. W głównym budynku częściowo zawalony jest dach. Mamy tam też powybijane szyby i ogromne ubytki w ścianach. Wszędzie pełno także cegieł i graffiti. Całość porasta roślinnością. Największe wrażenie robi wielki, ceglany komin, w którym wypalano materiały. Wyraźnie wyrasta ponad obiekt, a dostrzec można go już z oddali. Nie wiadomo jaki los czeka niszczejącą cegielnię, obecnie jest jedynie celem wycieczek fanów tzw. urbexu.