Kiedy przejść na emeryturę w 2024 r.? Znamy szczegóły! Korzystny będzie ten miesiąc

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Emerytura

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 r.? Znamy szczegóły! Korzystny będzie ten miesiąc

2023-12-19 15:41

Jeśli planujesz przejść na emeryturę musisz wiedzieć, że nie możesz zrobić tego pochopnie. Od momentu, w którym skończysz pracować zależeć będzie wysokość twojego świadczenia emerytalnego. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Okazuje się, że korzystny będzie początek roku.

Spis treści

  1. Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku?
  2. Dlaczego warto przejść na emeryturę do końca lutego 2024?

Wielu wydaje się, że wysokość świadczenia, jakie otrzyma senior, zależy lub powinna mieć związek jedynie z uzbieranym kapitałem emerytalnym, jaki został odprowadzony do ZUS-u ze składek i kapitału początkowego. Okazuje się jednak, że o ile jest to wszystko istotne, to ważny jest również inny czynnik. Konkretnie moment w trakcie roku, kiedy zatrudniony zakończy pracę i przejdzie na emeryturę.

CZYTAJ TAKŻE: Kobiety z tego rocznika latami pobierały zaniżone emerytury. Teraz walczą z ZUS o swoje odsetki

Kiedy przejść na emeryturę w 2024 roku?

Jest to istotne pod kątem chociażby terminów waloryzacji składek i emerytur oraz zmiany tablic dalszego trwania życia. Moment przejścia na emeryturę jest niezwykle istotny, bo jeśli zatrudniony wybierze dobrze, to może otrzymać co miesiąc nawet kilkaset złotych więcej. Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 roku?

Jak czytamy na portalu Business Insider następny rok będzie w tym temacie podobny do obecnego, czyli najbardziej opłaca się zakończyć pracę na początku 2024 r. Eksperci w rozmowie z „BI” wskazali, że najkorzystniejsze będzie przejście na emeryturę do końca lutego lub ewentualne wydłużenie pracy i przejście na świadczenie emerytalne od 1 lipca.

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 16
Prezes ZUS powoływany jest przez:

Dlaczego warto przejść na emeryturę do końca lutego 2024?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszymi czynnikami, wpływającymi na wysokość emerytury są:

  • waloryzacja świadczeń,
  • zmiana tablic średniego dalszego trwania życia,
  • waloryzacja kapitału emerytalnego.

W przypadku przejścia na emeryturę do końca lutego 2024 składki na koncie zostaną zwaloryzowane ostatnią waloryzacją roczną (czyli za 2022 r.) oraz waloryzacjami kwartalnymi począwszy od tej za pierwszy kwartał 2023 r. W kontekście wyższej emerytury w styczniu i w lutym 2024 obowiązywać będą obecne tablice dalszego trwania życia, które będą korzystniejsze od tych nowych. Dodatkowo osoby, które przejdą na emeryturę do końca lutego 2024 objęte zostaną marcową waloryzacją, a ta w przyszłym roku ma być ponownie rekordowa z uwagi na inflację.

Szacuje się, że przyszli emeryci na złym wyborze momentu przejścia na świadczenie mogą stracić co najmniej 300 zł netto.

Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą