Spis treści
- Kara za brak maseczki niezgodny z prawem? [12.10.2020]
- Sanepid: Nie można nałożyć kary za brak maseczki
- Dlaczego kary za brak maseczek są nielegalne?
- Gdzie trzeba mieć maseczkę ochronną?
- Kary za brak maseczek, plandemia i protesty
Kara za brak maseczki niezgodny z prawem? [12.10.2020]
Kilka dni temu sieć obiegło zdjęcie e-maila autorstwa PSSE w Gdyni, gdzie placówka stwierdza, że nie może nikogo karać za brak maseczki. Jakie są powód i uzasadnienie?
Według powiatowej stacji sanepidu nakładanie kar za nieprzestrzeganie takiego obowiązku jest niezgodne z prawem administracyjnym.
Zobacz też: Mandat za brak maseczki w samochodzie wraca. Kara grozi nawet, jeśli jedziesz z bliskimi
Stanowisko gdyńskiej placówki nie mogło przejść obojętnie obok przeciwników obowiązkowego zakrywania ust i nosa maseczkami ochronnymi. Spotykając się z ich entuzjazmem, w błyskawicznym tempie obiegło Internet dzięki masie udostępnień i reakcji pod kolejnymi postami, m.in. w mediach społecznościowych.
Jak PSSE w Gdyni uzasadniła swoje stanowisko?
Brak maseczki w sklepie. Ekspedientka nie obsłużyła klientki. Musi zapłacić grzywnę
Sanepid: Nie można nałożyć kary za brak maseczki
Zapytał o to jeden z przedstawicieli portalu Bezprawnik, wysyłając do gdyńskiego sanepidu 2 zapytania.
Pierwsze dotyczyło tego, czy placówka potwierdza autentyczność maila, który obiegł sieć.
Drugie pytanie brzmiało: Czy jest to oficjalne stanowisko PSSE w Gdyni?
Jakie odpowiedzi uzyskał?
PSSE potwierdziła autentyczność maila. Zgodziła się również z faktem, że kara (mandat za brak maseczki) jest niezgodna z prawem administracyjnym, tzn. nie ma w jego przypadku zastosowania. Stacja powiatowa udzieliła niejasnej odpowiedzi, której styl autor artykułu określił jako „wybitnie urzędniczy”. Zawarto w niej następujace sformułowania:
[...] nakaz noszenia maseczek nie stanowi nakazu, którego naruszenie jest sankcjonowane karami wymienionymi w art. 48a ust. 1. [chodzi o ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych – przyp red.]
...ale i...
[...] obowiązek poddania się […] stosowaniu innych środków profilaktycznych […] przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie
…stąd podejrzenie o zachorowanie całego społeczeństwa, któremu nakazywano by zakrywać twarz i usta, w myśl obowiązujących przepisów mogłoby już być nadużyciem.
Wielu Internautów wskazuje na brak mądrości zarówno rządzących, jak i niektórych mediów w kwestii obowiązku noszenia maseczek. Stowarzyszenie KRW przywołuje chociażby opinię:
Problemem jest histeria mediów i panika rządzących oraz przerażenie obywateli. Zabrakło głosu rozsądku i mądrości. Do tego doszły pazerne koncerny co zwąchały interes i ciągną tą „pandemię” bo może uda się opylić szczepionki za setki mld Euro. Głupota, chaos i strach to właściwe określenia na ten stan
Dlaczego kary za brak maseczek są nielegalne?
Pełna treść odpowiedzi sanepidu dla bezprawnika dostępna jest tutaj: Zapytałem gdyński sanepid o kary administracyjne za brak maseczek. PSSE w Gdyni uzasadnia w niej, że nie może nakładać kar ani grzywien w drodze mandatu karnego, choć nie podważa tego, że robią to policja czy straż miejska.
Sanepid nie odnosi się do samej legalności ogólnego zakazu zakrywania ust i nosa, a jedynie do obszaru administracyjnego, w którego zakresie – zdaniem placówki – nakładanie kar i mandatów za brak maseczki jest niezgodne z prawem. Tym niemniej stacja traktuje zakrywanie ust i nosa jako zalecenie.
Gdzie trzeba mieć maseczkę ochronną?
Przypomnijmy, że zgodnie ze stanowiskiem rządu, miejscami, w których obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa są m.in.:
- galerie handlowe,
- autobusy i tramwaje,
- sklepy,
- kina i teatry,
- salony masażu i tatuażu,
- kościoły,
- urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenia maseczki) nie dotyczy:
- Miejsca pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
- Restauracji lub baru – gdy zajmiesz miejsce przy stole.
Kary za brak maseczek, plandemia i protesty
W Internecie powstaje coraz więcej grup zrzeszających przeciwników obostrzeń związanych z pandemia Sars-CoV-2. Wielu z nich maseczki nazywa "kagańcami", a panującą na świecie sytuację określa "plandemią", uważając, że koronawirus został wymyślony przez rząd, aby kontrolować ludzi. 12 września m.in. w Warszawie zaplanowano protesty przeciwko pandemii.