Lato 2025 wciąż w rozkwicie. Dla miłośników natury to bez wątpienia najlepszy okres w roku. A jaki region w Polsce lepiej kojarzy się nam z naturą, niż Podlasie? Region znany ze swoich rozległych lasów, łąk i rzek, nazywany powszechnie "Zielonymi Płucami Polski". To właśnie rzeki i jeziora, tuż obok Warmii i Mazur, są tymi najpiękniejszymi w całym kraju.

Kajaki, tratwa czy SUP. Najlepsze trasy wodne tylko w Podlaskiem
Jedną ze świetnych form aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i w dzikiej naturze są spływy kajakowe. Te od lat cieszą się sporą popularnością w woj. podlaskim. Jest to idealny sposób na zwiedzenie okolic, poznawanie lokalnej przyrody oraz transport z miejsca do miejsca i między atrakcjami. Czasem kajak czy tratwa może być najlepszym środkiem transportu.
Organizowane są zatem nie tylko liczne spływy kajakowe, ale i spływy tratwą. Ostatnio sporą popularność zyskuje także SUP. To skrót od angielskiego wyrażenia "Stand Up Paddle", co w tłumaczeniu na polski oznacza wiosłowanie na stojąco. To sport wodny, w którym pływa się na specjalnej desce, poruszając się za pomocą wiosła. SUP jest sportem stosunkowo łatwym do nauczenia i dostępnym dla osób w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej. Zyskuje obecnie coraz większą popularność jako forma rekreacji i sportu na świeżym powietrzu. Można go uprawiać na różnych akwenach, ale świetnie nadają się do tego jeziora i rzeki.
Spływy kajakowe w Podlaskiem. Gdzie na kajaki na Podlasiu?
Czarna HańczaSpływ Czarną Hańczą może zająć (w zależności od trasy) od 3 do 5 dni. Rzeka ma ponad 140 km długości, z czego w Polsce znajduje się ponad 107 km. Nasza propozycja to ok. 35 km spływ ze startem na jeziorze Wigry przez Wysoki Most aż do miejscowości Frącki. Taka trasa zajmie około 2-3 dni. To prawdziwa klasyka Podlasia. Po drodze okrywanie Wigierskiego Parku Narodowego, śluzy, jezioro Wigry, lasy, cisza i dobrze rozwinięta infrastruktura. Poradzą sobie z nim również początkujący, rodziny i zwyczajni turyści.
RospudaSpływy Rospudą również cieszą się sporą popularnością. Rzeka i otaczające ją krajobrazy są wraz z doliną są malownicze, niezwykle urozmaicone i zachowane w oryginalnym stanie. Proponujemy trasę od miejscowości Małe Raczki przez uroczysko Święte Miejsce aż do Augustowa. Powinna zająć około 1-2 dni. Jest polecana dla średniozaawansowanych. Z atutów, warto wymienić wspaniałe meandry rzeki, wysokie brzegi, okoliczne lasy sosnowe i relatywny brak tłumów. To dzika, ale i romantyczna wyprawa.
BiebrzaSpływ Biebrzą to wyprawa w głąb unikalnego ekosytemu bagien i siedliska setek gatunków ptaków wodno-błodnych. Przez wieki ukształotowały się tam nietypowe układy wodne i roślinne. My polecamy trasę z początkiem w Osowcu, przez Dolistowo, do Goniądza. Powinna zająć około 1-2 dni. To podróż w głąb Biebrzańskiego Parku Narodowego, po drodze można zaobserwować łosie i niezliczone ptactwo, a do tego wokół cisza i dzika natura.
Spływy tratwą w Podlaskiem. Te trasy będą idealne na dryfowanie po Podlasiu
Spływ tratwą Biebrzą
Rzeka Biebrza jest również idealna na nieco wolniejszy i spokojniejszy spływ tratwą. Spływ tratwą po Biebrzy to jeszcze lepsza okazja do podziwiania uroków i ekosystemu BPN i okolic. Tym razem polecamy trasę ze startem w Sztabinie, przez Jagłowo i z metą również w Goniądzu. Taka wyprawa może zająć około 2-3 dni. Organizowane są spływy tratwą z noclegiem, wraz z kuchnią i sanitariatem. W trakcie podróży można się kąpać, grillować czy spać w hamaku. To idealna zabawa dla rodzin z dziećmi oraz seniorów.
Tratwy Bugiem
Bug to czwarta co do długości rzeka w Polsce. Jest dopływem Narwi i przepływa przez zachodnią Ukrainę, Białoruś i wschodnią Polskę. Największa największa powierzchnia jej dorzecza leży na terenie Polski. To tutaj warto wybrać się na kolejną wyprawę tratwą. Polecamy wyprawę z Drohiczyna do Mielnika. Trasę można pokonać w 1-2 dni. Zachwycone powinny być wszystkie osoby szukające unikalnego kontaktu z historią i przyrodą. Dodatkowymi atrakcjami będą strome skarpy i kresowy klimat. Po drodze można zwiedzić także stare nadbużańskie wsie.
Balans na SUP-ie. Podlaskie przygody na desce. Gdzie na SUP w Podlaskiem?
Augustów
Augustów wydaje się być idealnym miejscem dla miłośników SUP. Uzdrowisko wraz z okolicznymi, licznymi jeziorami to prawdziwy raj dla fanów tego sportu. Necko, Białe czy Rospuda, Augustów jest otoczony 9 jeziorami. Wokół między innymi Puszcza Augustowska i niesamowita przyroda. Woda jest na nich spokojna, jest to także świetna baza wypadowa do miasta z dobrą infrastrukturą, jest też możliwość wypożyczenia sprzętu. Dodatkowo, po spróbowaniu swoich sił na desce, potem nadal można wskoczyć na rower wodny lub kajak.
Kanał Augustowski
Kanał Augustowski to zabytkowy kanał wodny łączący drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Uznano go też pomnikiem przyrody, był kandydatem do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tutaj wśród propozycji można wymienić śluzę Przewięź lub śluzę Paniewo. Trasa taka jest prostym odcinkiem, idealnym na 1-2 godziny. Trafimy tam na spokojną taflę wody oraz piękne widoki. Warto podkreślić, że kanał to także popularne miejsce wszelkich wypraw wodnych, również tych na kajakach. Kanał, oprócz 18 śluz, tworzą także Netta, Czarna Hańcza oraz jeziora augustowskie.