To najkrótsza rzeka w Polsce. Leży w Podlaskiem
Klonowica to rzeka leżąca na granicy Augustowa i gminy Nowinka w woj. podlaskim. Nazywana jest również Cicha Rzeka. Łączy dwa jeziora. Wypływa z jeziora Białego, by po chwili ujść do jeziora Necko. Według różnych rzeka ma długość od 550 do 800 metrów. Dlatego określana jest jako najkrótsza rzeka w Polsce.
Rzeka leży na szlaku Kanału Augustowskiego, popularnej trasie spływów kajakowych. Jej północny brzeg jest wysoki i porośnięty lasem sosnowym Puszczy Augustowskiej, południowy z kolei jest niski i podmokły. Na całej długości jest żeglowna.
Najkrótsza rzeka Polski znajduje się w Podlaskiem. Uwielbiają ją kajakarze
Jeśli chodzi o otoczenie Klonownicy, nad rzeką przerzucone są dwa mosty. Przez pierwszy, drogowy, przechodzi droga wojewódzka nr 662. Drugi to natomiast most kolejowy, przez który przechodzi linia kolejowa nr 40. Tuż obok rzeczki położone jest także wzniesienie Biała Góra, a w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się również ośrodki wczasowe i zajazdy.
Nad północnym brzegiem rzeki znajduje się z kolei Leśnictwo Klonownica Nadleśnictwa Szczebra. Przez Klonownicę przepływają statki wycieczkowe Żeglugi Augustowskiej. Z rzeki korzystają nie tylko kajakarze oraz miłośnicy żeglugi, ale również wędkarze. Na odcinku od jeziora Necko do mostu drogowego jest zarządzana przez Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach.
Polecany artykuł:
Klonownica - skąd wzięła się nazwa najkrótszej rzeki w Polsce?
Ciekawe jest też pochodzenie nazwy rzeki. Klonownica, wbrew oczywistym pozorom, może wcale nie wywodzić się od klonu. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od jaćwieskiego słowa "klen", który oznacza ukośny, krzywy.
Określenie Cicha Rzeczka pochodzi zaś od jej charakterystyki, czyli spokojnych wód otoczonych lasem.
To także od rzeki wzięła się taka sama nazwa pobliskiej części Augustowa.
