Ile jest żubrów w Polsce? Najnowsze dane są optymistyczne

i

Autor: pexels.com Ile jest żubrów w Polsce? Najnowsze dane są optymistyczne

Ile jest żubrów w Polsce? Najnowsze dane są optymistyczne

2022-04-13 13:29

Żubr jest największym ssakiem lądowym w Europie. W związku z tym, że na terenie naszego kraju żyje ich spora liczba uznawany jest za jeden z największych skarbów narodu. Ile jest obecnie żubrów w Polsce? Najnowsze dane są bardzo budujące.

Na okres zimowy zawsze przypada moment, w którym w Puszczy Białowieskiej liczona jest populacja żubrów. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują wtedy fakt - przy założeniu, że jest mróz i śnieg - że zwierzęta zbierają się w większe grupy w miejscach dokarmiania i przez dłuższy czas nie oddalają się stamtąd, a pojedyncze sztuki można wtedy wytropić po śladach na śniegu.

W wyniku tegorocznego zliczania doszukano się 779 osobników. W populacji rozróżniono 288 samców i 262 samic, zaś u pozostałych 229 osobników - młodych zwierząt - nie udało się jeszcze płci rozpoznać. W grupie było 107 cieląt, czyli zwierząt w wieku do pierwszego roku życia. Na początku kwietnia zakończyło się natomiast ogólnopolskie zliczanie żubrów. Ile jest obecnie żubrów w Polsce?

Liczba żubrów w Polsce 2022. 113 nowych osobników

Najnowsze wyniki są niezwykle optymistyczne. Zgodnie z danymi zebranymi przez Redakcję Księgi Rodowodowej Żubrów mamy w Polsce 2429 żubrów. 206 z nich żyje w tzw. hodowlach zamkniętych, do których należą: ośrodki hodowli żubrów, ogrody zoologiczne, zagrody pokazowe i inne zwierzyńce.

Pozostałe 2223 osobniki, to żubry żyjące na wolności w ośmiu dużych kompleksach leśnych, czyli w:

  • Bieszczadach – 729,
  • Lasach Janowskich – 9,
  • Puszczy Augustowskiej – 20,
  • Puszczy Białowieskiej – 779,
  • Puszczy Boreckiej – 125,
  • Puszczy Knyszyńskiej – 212,
  • Puszczy Rominckiej – 9,
  • Stadach w Zachodniej Polsce – 340.

Od ubiegłego roku w Polsce przybyło 113 żubrów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Drożyzna w wielkanocnym koszyku? Przedświąteczne zakupy w Warszawie