Emerytura równa dla wszystkich? To nowy pomysł rządzącej Lewicy. Sprawdź czym jest emerytura obywatelska

i

Autor: unsplash.com unsplash.com - zdjęcie ilustracyjne

Emerytura

Emerytura równa dla wszystkich? To nowy pomysł rządzącej Lewicy. Sprawdź czym jest emerytura obywatelska

2023-12-17 14:25

Pomysł wprowadzenia emerytury obywatelskiej to nie wymysł obecnego rządu i minister rodziny, pracy i polityki społecznej, która z ramienia Lewicy zasiada w gabinecie Donalda Tuska, ale jeszcze wcześniejszych rządzących. Czym zatem byłoby to świadczenie? O co chodzi w emeryturach obywatelskich?

Emerytury w Polsce

Polski system emerytalny od lat opiera się na zasadzie, że wysokość świadczenia dla seniora zależy od tego, ile składek odprowadził on do systemu. W efekcie jednak doprowadziło do tego, że wśród seniorów obserwujemy bardzo wysoki poziom ubóstwa.

Przez dekady wiele rządów łamało sobie głowy, aby ten obecny system emerytalny zmienić. Z jakim skutkiem? Sami widzimy. Pomysłów było mnóstwo, ale zmian jak nie było, tak nie ma dalej. Jedną z propozycji, jaka powstała w ostatnich latach jest projekt emerytury obywatelskiej.

Emerytura obywatelska - co to?

Teraz ten pomysł wraca z uwagi na obecność w rządzie Donalda Tuska posłanki Lewicy - ministrą rodziny, pracy i polityki społecznej została Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Właśnie posłowie tej partii są bardzo chętni za wprowadzeniem emerytury obywatelskiej. Czymże ona miałaby być? Emerytura obywatelska to świadczenia, gwarancja emerytury minimalnej dla każdego, bez względu na liczbę przeprowadzonych lat i zgromadzonych składek.

ZUS jest zmorą każdego Polaka. Ile o nim wiesz? QUIZ

Pytanie 1 z 13
Kto jest obecnie prezesem ZUS?

Emerytura obywatelska w Polsce

Na pewno wprowadzenie takiego świadczenia byłoby rewolucyjne. Zwłaszcza dla pracujących, którzy mieliby pewną podstawę, a każdy z nich mógłby indywidualnie oszczędzać na ostatnie lata. Pomysł emerytury obywatelskiej nie jest nowy, bo powstał nawet za rządów PiS. Według projektu zespołu Mateusza Morawieckiego emerytura obywatelska miałaby pochodzić z pięciu źródeł: 

  • emerytura minimalna (dziś 1,1 tys. zł brutto),
  • emerytura związana z pracą (odkładalibyśmy na nią 10 czy 5 proc. pensji),
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK),
  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE),
  • własne oszczędzone środki (również odziedziczone po rodzinie).

Gdzie jest emerytura obywatelska?

Co ciekawa emerytura obywatelska funkcjonuje już w kilku krajach na świecie: 

  • Australia, 
  • Dania, 
  • Kanada.