Emeryci będą musieli zwrócić 13. emeryturę? Sprawdź kto straci pieniądze

i

Autor: pexels.com Ci emeryci będą musieli oddać 13. emeryturę. Kto straci pieniądze?

Emerytura

Emeryci będą musieli zwrócić 13. emeryturę? Sprawdź kto straci pieniądze

2024-06-06 16:02

Trzynasta emerytura w teorii przysługuje wszystkim emerytom. Jednak część seniorów, która otrzymała juz swoje dodatkowe świadczenie, będzie musiała je zwrócić. Sytuacja dotyczy określonej grupy osób. Ci emeryci stracą nie tylko popularną "trzynastkę". Szczegóły w artykule poniżej.

Trzynasta emerytura. Komu przysługuje dodatkowe świadczenie?

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, wypłacane raz w roku. Zostało wprowadzone w 2019 r. Wysokość "trzynastki" to wartość emerytury minimalnej. W 2024 roku wynosi zatem 1780 zł brutto. Kwota ta jest niezależna od wysokości świadczenia podstawowego.

"Trzynastka" przysługuje nie tylko emerytom, ale również rencistom. Większość uprawnionych do tego osób, otrzymała dodatkowe świadczenie wraz z kwietniową emeryturą.

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 16
Prezes ZUS powoływany jest przez:

13. emerytura do zwrotu. Ci emeryci będą musieli oddać "trzynastkę"

Okazuje się, że nawet jeżeli świadczenie wpłynęło już na konto, część seniorów będzie musiała je zwrócić. Stracić mogą m.in. osoby, które nie nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn. Chodzi o osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę i do niej dorabiają. Muszą one przestrzegać limitów dodatkowych zarobków. Zmieniają się one co kwartał.

Aktualnie osoby pobierające emeryturę przed wiekiem emerytalnym mogą dorabiać do kwoty 5278,30 zł. Jest to równowartość 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które wyniosło 7540,36 zł w IV kwartale 2023 r. Po przekroczeniu tego progu emerytura zostanie zmniejszona.

Kto będzie musiał zwrócić "trzynastkę"? Sprawdź kto straci pieniądze

W przypadku, gdy osoby dorabiające do emerytury czy renty osiągną przychody wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (9802,50 zł brutto), świadczenie zostanie zawieszone. Dotyczy to także trzynastej i czternastej emerytury. Jeżeli limit dorabiania do emerytury zostanie przekroczony, wtedy "trzynastkę" należy zwrócić.

Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 marca – odnośnie 13 emerytury lub na 31 października – odnośnie 14 emerytury, świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13. i 14. emerytura podlega zwrotowi" - wyjaśnił Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS w rozmowie z portalem niepelnosprawni.pl.

Limity te dotyczą jedynie osób, które są na wcześniejszej emeryturze. Seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, mogą natomiast dorabiać bez ograniczeń.

A. BRYŁKA: 13 i 14 EMERYTURA DO LIKWIDACJI
Listen on Spreaker.