Nowe dotacje na kapitał obrotowy

i

Autor: pexels Nowe dotacje na kapitał obrotowy - drugi nabór wniosków

Dotacje na kapitał obrotowy. Kiedy drugi nabór wniosków? [wrzesień 2020]

2020-09-26 6:01

Nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy wystartuje po raz drugi. To dobra i potwierdzona informacja dla przedsiębiorców – właścicieli małych firm, mikroprzedsiębiorstw oraz osób samozatrudnionych. Kiedy rozpocznie się rejestracja wniosków? Kto i na jakich warunkach otrzyma dotację na kapitał obrotowy? Wyjaśniamy na ESKA Białystok.

Spis treści

  1. Nowe dotacje na kapitał obrotowy dla małych firm i osób samozatrudnionych [Aktualizacja 26.09.2020]
  2. Kto otrzyma bezzwrotną dotację dla małych firm?
  3. Kiedy nowy nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy?
  4. Jak uzyskać dotację na kapitał obrotowy dla firmy?
  5. Dotacje na kapitał obrotowy – zmiany warunków w drugim naborze
  6. Nowe dotacje na kapitał obrotowy w województwie podlaskim
  7. Gdzie składać wnioski o dotacje dla firm?
ESKA XD #003

Nowe dotacje na kapitał obrotowy dla małych firm i osób samozatrudnionych [Aktualizacja 26.09.2020]

Dobre wieści potwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej. W programie „Money. To się liczy” zapewniła, że rząd uruchomi nowe dotacje na kapitał obrotowy, z których skorzystają przedsiębiorcy z całej Polski. Poprawione mają zostać przy tym obsługa oraz system przyznawania wniosków, który w trakcie pierwszego naboru sprawiał problemy.

Zobacz też: Dotacje dla małych firm i osób samozatrudnionych. Będzie nowy nabór wniosków! Kiedy?

– Dotacje na kapitał obrotowy, które otrzymają przedsiębiorcy to jedna z form wsparcia w ramach utworzonego Podlaskiego Pakietu Gospodarczego – tłumaczy Edyta Chodakowska-Kieżel z Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.  – Ten specjalny pakiet (PPG) to odpowiedź zarządu województwa na kłopoty regionalnego rynku.

Dotacje na kapitał obrotowy - bezzwrotna pożyczka dla firm

Warto dodać, że dotacje mają charakter bezzwrotny. Właściciel firmy nie wnosi wkładu własnego i nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją projektu. Wystarczy, że poprawnie przygotował wniosek. Dokumenty oceniane na bieżąco tak, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do potrzebujących przedsiębiorców. 

Jak dokładnie wypełnić wniosek o dotację na kapitał obrotowy? Wyjaśni Ci to poniższe wideo:

Tablice rejestracyjne w Polsce. Z jakiego województwa pochodzi auto oznaczone...

Pytanie 1 z 10
BWM:

Kto otrzyma bezzwrotną dotację dla małych firm?

Dotacje na kapitał obrotowy były skierowane do mikro- i małych przedsiębiorstw z województwa podlaskiego, w tym samozatrudnionych, którzy prowadzili działalność gospodarczą na dzień 31 grudnia 2019 r. 

Warunkiem uzyskania wsparcia był spadek obrotów danej firmy, wywołany zakłóceniami gospodarki na skutek COVID-19. Konieczne było utrzymanie działalności przedsiębiorstwa w tym okresie. Dotacja była liczona według stawek zależnych od liczby pracowników.

Kiedy nowy nabór wniosków o dotacje na kapitał obrotowy?

Jaki jest termin uruchomienia drugiego naboru o bezzwrotne dotacje dla małych firm, mikroprzedsiębiorstw i osób samozatrdunionych? Wiadomo na razie, że 30 września 2020 ogłoszenie kolejnego naboru zaplanowano w województwie świętokrzyskim. Kolejne informacje mają być sukcesywnie publikowane, jednak termin ustalają indywidualnie poszczególne samorządy.

Jak uzyskać dotację na kapitał obrotowy dla firmy?

Jakie są szczegółowe warunki otrzymania dotacji na kapitał obrotowy? Aby uzyskać bezzwrotną pożyczkę, należy:

  • Być przedsiębiorcą – właścicielem małej firmy lub mikroprzedsiębiorstwa,
  • Figurować jako osoba samozatrudniona
  • Udowodnić, że na dzień 31 grudnia 2019 prowadziło się działalność gospodarczą
  • Wykazać, że do tego okresu firma nie znajdowała się w trudnej sytuacji ekonomicznej
  • Pokazać, że po 1 lutego 2020 roku w przedsiębiorstwie wystąpił spadek obrotów o minimum 30% poprzedniego  (w niektórych województwach kryterium spadków obrotów może wynieść 50% lub 70%)  w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca kalendarzowego roku i jest to związane z pandemią COVID-19.

Więcej dowiesz się na stronie RPO swojego regionu (patrz niżej) lub na stronie Dotacje na kapitał obrotowy.

Dotacje na kapitał obrotowy – zmiany warunków w drugim naborze

Warto przy tym dodać, że w drugiej turze naboru wprowadzono 3 istotne zmiany. Nowe warunki, jakie muszą spełnić przedsiębiorcy, to m.in.:

  • Spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży) powinien wynosić co najmniej 30% w okresie wybranych trzech miesięcy w 2020 r., począwszy od 1 maja 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r., w porównaniu do analogicznych trzech miesięcy 2019 r. lub stycznia/lutego 2020 r, jeśli porównanie do roku 2019 nie jest możliwe,
  • Minimalny poziom przychodu ze sprzedaży netto w miesiącach przyjętych do porównania spadku przychodów nie może być niższy niż 1/3 kwoty wnioskowanego dofinansowania,
  • Wnioski będą oceniane nie według kolejności zgłoszeń, ale od najwyższego średniego spadku obrotów z wybranych trzech miesięcy.

Wysokość otrzymanej dotacji na kapitał obrotowy wciąż zależeć będzie od wielkości zatrudnienia w firmie. Maksymalna kwota, którą może dostać właściciel przedsiębiorstwa, to 165 tys. zł.

Nowe dotacje na kapitał obrotowy w województwie podlaskim

Kiedy drugi nabór wniosków o dotacje ruszy w województwie podlaskim? Na razie nie wiadomo. Podobna sytuacja dotyczy zresztą większości regionów w Polsce. Aktualności najlepiej śledzić na stronach lokalnych Regionalnych Programów Operacyjnych:

Dla poszczególnych województw są to:

Gdzie składać wnioski o dotacje dla firm?

Decyzję o dotacjach dla firm w zakresie kapitału obrotowego oraz warunkach i terminach jego udzielania w każdym województwie podejmuje Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym. Funkcję tę pełnią poszczególne urzędy marszałkowskie.

Wnioski o dotacje dla firm składać można drogą elektroniczną, na stronie regionalnego RPO. Po akceptacji wniosku elektronicznego dostarczamy do urzędu wymagane dokumenty.