Czy można grillować w czasie pandemii? Gdzie to zrobić, żeby nie dostać kary?

i

Autor: 123rf Czy można grillować w czasie pandemii? Gdzie to zrobić, żeby nie dostać kary?

Czy można grillować w czasie pandemii? Gdzie to zrobić, żeby nie dostać kary?

2020-05-01 16:11

Koronawirus a grillowanie: gdzie można rozpalić grilla, by nie dostać mandatu? Czy grillowanie w czasie pandemii jest dozwolone? Sprawdziliśmy. Jeśli zastanawiasz się, czy można rozpalić grilla na balkonie, we własnym ogrodzie, na działce czy w miejscu publicznym, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi! Szczegóły na bialystok.eska.pl.

Koronawirus: Czy można grillować w czasie pandemii?

Majówka 2020 tuż-tuż. W tym roku, w czasie pandemii koronawirusa, będzie nietypowa. Chociaż możemy już legalnie wchodzić do lasów czy parków, wciąż obowiązują nas zasady bezpieczeństwa dotyczące gromadzenia się, a także obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną lub inną częścią garderoby. Wielu z nas szykuje się na majówkę. To czas kojarzący się szczególnie z grillowaniem. Jak sprawa z nim wygląda w obecnej sytuacji? Czy można grillować w czasie pandemii? Jeśli tak, to gdzie rozpalić grilla, żeby nie dostać mandatu?

Zobacz również: Dopłata 1500 zł na mieszkanie. Pieniądze pomogą opłacić rachunki w czasie pandemii

W tym artykule dowiesz się m.in.:

 • Gdzie można grillować - legalnie rozpalić grilla w czasie pandemii;
 • Czy można grillować na balkonie;
 • Czy możesz grillować we własnym ogrodzie lub na działce;
 • Kiedy dostaniesz mandat za rozpalenie grilla.
COŚ DOBREGO #12
Posłuchaj, jak radzić sobie ze zbyt częstym jedzeniem, lub do jakiego specjalisty się udać. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Majówka 2020 a koronawirus. Gdzie można rozpalić grilla? Czy można grillować?

Czy grillowanie w czasie pandemii jest zabronione? Nie istnieją żadne przepisy, które by go zabraniały. A zatem zgodnie z prawem, jeśli w stosunku do jakiejś czynności nie obowiązuje zakaz, oznacza to, że jest ona dozwolona. Odnośnie grillowania obowiązują jednak przepisy związane z bezpieczeństwem, a także ochroną przeciwpożarową. Powinniśmy zatem pamiętać, że za rozpalenie grilla wbrew zaleceniom, z narażeniem bezpieczeństwa swojego lub innych, możemy dostać mandat. Gdzie grillować w czasie pandemii koronawirusa?

Zgodnie z prawem każdy z nas może grillować:

 • We własnym ogrodzie.
 • Na działce za miastem.
 • Na balkonie.
 • W miejscu publicznym.

O czym pamiętać, jeśli w trakcie np. majówki zdecydujemy się rozpalić grilla?

Tarcza antykryzysowa. Co o niej wiesz?

Pytanie 1 z 8
Na ile dni rodzic może wziąć dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Koronawirus: Czy można rozpalić grilla na balkonie w bloku, kamienicy?

Nie istnieją żadne zakazy zabraniające rozpalania grilla na balkonie. Można jednak zostać za to ukaranym. Kiedy?

Kara za grillowanie na balkonie grozi każdemu, kto pozostawi włączonego lub rozpalonego grilla bez uwagi. Chodzi jednak o przypadek, gdy takie zachowanie doprowadzi do wypadku bądź zniszczenia.

Kiedy otworzą szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie? Jest ważny komunikat

Samo rozpalenie grilla na balkonie nie jest niezgodne z prawem. Pamiętaj jednak, że mogą tego zabraniać regulaminy porządku w spółdzielniach czy wspólnotach mieszkaniowych. Takiemu regulaminowi muszą się podporządkować mieszkańcy.

Kolejną kwestią jest to, co towarzyszy grillowaniu na balkonie. Jeśli wiąże się to z uprzykrzaniem życia sąsiadom, np. urządzaniem głośnych imprez, wówczas mogą nas oni pozwać do sądu. Wynika to z art. 144 kodeksu cywilnego, który mówi o tzw. immisjach, czyli zachowaniach sąsiad, które są uporczywe dla mieszkańców. Za zakłócanie porządku publicznego grozi kara – mandat do 500 zł.

Majówka a koronawirus: Czy można grillować w ogródku, na działce?

Czy mogę rozpalić grilla na działce lub w swoim ogródku – zapyta pewnie wielu z Was. Odpowiadamy zatem, że nie ma w tej kwestii żadnych zakazów. Jednak w dobie pandemii powinniście pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Możemy grillować wyłącznie z najbliższą rodziną.
 • Nie możemy zapraszać na grilla znajomych.
 • Powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad związanych z urządzaniem głośnych imprez, ciszą nocną czy "uprzykrzaniem życia sąsiadom" (czytaj wyżej).

Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? Znamy szczegóły [DATA, TERMINY]

Czy grillując na działce lub w ogródku musimy mieć maseczki ochronne lub inaczej zasłaniać usta i nos? Nie – nie musimy, ponieważ przebywamy "na swoim terenie".  A jak jest w miejscach publicznych?

Czy można grillować w miejscu publicznym?

W całym kraju jest sporo miejsc, w których legalnie można grillować. Obecnie jednak obowiązują nas szczególne zasady zachowania bezpieczeństwa. Ponadto wiele publicznych miejsc – parków, polan czy okolic rzek – posiada specjalne regulaminy odnośnie grillowania. Warto się z nimi zapoznać przed wejściem na ich teren.

Grillowanie w miejscach publicznych jest surowo zakazane, jeśli mają one wysoką wartość zabytkową czy historyczną. O ile kary za samo rozpalanie grilla w miejscach, gdzie jest to dozwolone, raczej nie grożą, o tyle dostać je już można za czynności towarzyszące takiej formie spędzania czasu. Należą do nich m.in.:

 • hałasowanie,
 • picie alkoholu w miejscu publicznym,
 • zaśmiecanie miejsca publicznych,
 • łamanie ciszy nocnej,
 • zakłócanie porządku publicznego,
 • pozostawienie rozpalonego lub włączonego grilla bez uwagi, co mogłoby doprowadzić do zagrożenia pożarowego.

Za rozpalenie grilla w zabronionym miejscu grozi kara grzywny nawet do 500 zł.