ciekawostki

Ceglane ruiny stoją tu od ponad 100 lat. Poczuj mistyczną atmosferę zabytkowego kościoła w Jałówce [ZDJĘCIA]

2024-07-27 13:47

Ruiny kościoła św. Antoniego w Jałówce kryją się między lasem a niewielką wsią na granicy Polski w głębi woj. podlaskiego. Niesamowity zabytek z ponad 100-letnią historią wabi do siebie mistyczną atmosferą i pozostałościami neogotyckiej architektury.

Ceglane ruiny stoją tu od ponad 100 lat. Historia zabytkowego kościoła w Jałówce

Budowa kościoła w Jałówce rozpoczęła się w 1910 roku. Ukończono ją w 1915 roku. Pierwotnie świątynia miała zostać wybudowana w stylu romańskim. Jednak podczas budowy wprowadzono korekty i ostatecznie wzniesiono neogotycki trójnawowy kościół z cegły z jedną wieżą. Jego poświęcenie miało miejsce w 1919 r.

Parafianie podlaskiej wsi niedługo nacieszyli się swoją dumą. Kościół nie przetrwał II wojny światowej. W 1944 r. wycofujący się żołnierze niemieccy podminowali więżę świątyni. Po wybuchu, wieża runęła na budynek i uszkodziła więźbę dachową, sklepienie oraz jeden z filarów kościoła.

Po wojnie planowaną odbudowę świątyni odłożono "do lepszych czasów". Te jednak najwidoczniej nie nadeszły. Na przełomie XXI wieku przed ruinami postawiono ołtarz polowy. Na specjalne okazje odprawiane są tam cyklicznie msze.

Mistyczna atmosfera w zabytkowych ruinach kościoła w Jałówce

Pozostałości świątyni wpisano do rejestru zabytków woj. podlaskiego. Kilkukrotnie przeprowadzano tam prace remontowe i konserwacyjne. Wykonano m.in. nowy strop żelbetowy oraz specjalnie zabezpieczono cegły.

Zabytek jest cały czas otwarty do zwiedzania. Do wsi Jałówka położonej w gminie Michałowo w woj. podlaskim można dojechać asfaltową drogą. Ruiny świątyni, choć ukryte i nadal dla wielu nieznane, co roku przyciągają także rzesze wielbicieli. Często organizowane są tam chociażby plenerowe sesje ślubne.

Niezmącone niczym spokojne otoczenie budowli wraz z pięknem i wyjątkowością miejsca tworzą niepowtarzalny klimat. Magia uroku i duchowa przeszłość obiektu przyciągają atmosferą. Nie sposób nie wspomnieć również o wspaniałej architekturze świątyni, której pozostałości wciąż robią ogromne wrażenie. Kto wie, w okrojonej formie może docenia się je nawet bardziej?

Ruiny zamku w Ełku

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?