BiKeR. Rozpoczął się 8. sezon rowerowy w Białymstoku

i

Autor: UM Białystok BiKeR. Rozpoczął się 8. sezon rowerowy w Białymstoku

BiKeR wystartował po raz ósmy! Rozpoczął się sezon rowerowy w Białymstoku

2021-04-01 13:20

Od środy (1 kwietnia) w Białymstoku oraz w gminach Juchnowiec i Choroszcz znowu można korzystać z rowerów miejskich. BiKeR – Białostocka Komunikacja Rowerowa – po raz ósmy powróciła na ulice naszego miasta. Do dyspozycji mieszkańców jest 58 stacji oraz 574 jednośladów dla dorosłych i dzieci.

Spis treści

  1. BIKeR. 8. sezon roweru miejskiego w Białymstoku
  2. Jak wypożyczyć rower miejski w Białymstoku?
  3. Ile kosztuje rower miejski BiKeR w Białymstoku?

– Rower miejski przyjął się w Białymstoku – mówił podczas środowej konfernecji prasowej Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – BiKeRy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Świadczą o tym liczby: 100 tysięcy użytkowników i ponad 3 miliony wypożyczeń. Z każdym kolejnym rokiem przybywa amatorów roweru aglomeracyjnego. To ekologiczny, zdrowy i atrakcyjny sposób na przemieszczanie się po mieście.

BIKeR. 8. sezon roweru miejskiego w Białymstoku

System BiKeR składa się z 58 stacji (w tym 54 stacje w Białymstoku i po dwie stacje w Choroszczy i Kleosinie), a także 574 jednośladów, w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci, oraz 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych. Dzięki zastosowaniu rowerów IV generacji jednoślady można oddawać za dodatkową opłatą także poza stacjami rowerowymi. Podobnie jak w poprzednim sezonie rowery można wypożyczać i zwracać w Choroszczy i Kleosinie (gm. Juchnowiec Kościelny).

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiada firma Nextbike Polska. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru jest możliwe za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).

Raport z Anteny 01.04

Jak wypożyczyć rower miejski w Białymstoku?

Na stacjach BiKeR, tak jak w poprzednim sezonie, nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie następuje przy pomocy „blokady O-lock”, która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Po zakończeniu jazdy wystarczy zablokować zamek O-Lock. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady.

Ile kosztuje rower miejski BiKeR w Białymstoku?

Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscu ogólnodostępnym i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy.

Instrukcje dotyczące wypożyczenia i zwrotu można znaleźć na stacji, na każdym rowerze oraz na stronie bikerbialystok.pl.

Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia. Za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę zapłacimy złotówkę. Za pełną drugą godzinę zapłacimy 3 złote, za każdą kolejną 5 złotych.

System BiKeR (składający się wtedy z 30 stacji i 300 rowerów) został uruchomiony 31 maja 2014 r. W kolejnych sezonach był rozbudowywany o nowe miejsca wypożyczeń, a liczba pojazdów się powiększała. Od 2014 r. prawie 100 tysięcy osób dokonało ponad 3 milionów wypożyczeń.

Źródło: Informacje prasowe UM w Białymstoku