Co to jest babie lato?
Encyklopedia PWN termin babie lato wyjaśnia na dwa sposoby. Pierwszy to długie nici pajęczyny unoszone w powietrzu podmuchami wiatru, zwykle podczas ciepłych i słonecznych dni jesiennych (pot. też zwanych babim latem). Snują je głównie młode pająki i w ten sposób biernie się rozprzestrzeniają.
Drugie wyjaśnienie tego zjawiska dotyczy zjawisk meteorologicznych. O babim lecie możemy mówić tylko wówczas, gdy kraj znajduje się pod wpływem pogodnego Wyżu Południowoazjatyckiego lub Wschodnioeuropejskiego. Wtedy z dalekiego południa zaciągane są do Polski ciepłe masy powietrza przy pogodnym niebie. Powietrze, które wędruje wewnątrz kontynentu jest ogrzewane przez słońce.
Babie lato. Skąd nazwa?
Babie lato spotykane jest w większości krajów znajdujących się w umiarkowanym klimacie. Czyli takie, gdzie jesienią mieszają się skrajne masy powietrza, zarówno te bardzo ciepłe, charakterystyczne dla lata, jak i te bardzo chłodne, przybliżające do zimy.
Wyjątkowo ciepły okres jesieni był czasem panowania starej baby, żony lata, a jako iż niegdyś wyraz „baba” na określenie starszej osoby, był w powszechnym użyciu, utarła się nazwa babskie lato, które z czasem zmieniło się w babie lato.
CZYTAJ TAKŻE: Podlaskie szeptuchy niezmiennie popularne. Sprawdź na czym polega fenomen ludowych uzdrowicielek
Babie lato 2023. Kiedy?
W związku z tym, że w przypadku babiego lata mamy do czynienia z masami powietrza, które nieustannie się przemieszczają, nie jest do niego sztywno przypisana data. W historii Polski mieliśmy już takie przypadki, kiedy jesienne ocieplenie miało miejsce pod koniec października, a nawet na początku listopada.
W Polsce babie lato występuje jednak najczęściej w okresie od 8 do 17 października.