Białystok w PRL-u

Archiwalne zdjęcia z fabryki dywanów w Białymstoku. Podlaski przemysł w PRL-u

2023-10-30 10:08

Fabryka dywanów w Białymstoku powstała pod koniec lat 70-tych i przez lata stanowiła o sile białostockiego przemysłu. Fabryka funkcjonuje do dziś, a my postanowiliśmy zaprezentować zdjęcia ukazujące jej budowę i pracę w zakładach na terenie obiektu w 1979 roku.

Historia słynnej fabryki dywanów w Białymstoku

Historia Fabryki Dywanów Agnella sięga połowy lat 70-tych. Dokładnie w 1975 r. podjęto decyzję o zlokalizowaniu nowego zakładu produkcyjnego w Białymstoku. Miasto było wówczas jednym z najbardziej znaczących centrów krajowego przemysłu tekstylnego.

Budowę fabryki rozpoczęto w 1976 r. Trwała cztery lata, po których, z początkiem lat 80-tych, rozpoczął się intensywny rozwój produkcji.

Po ponad dekadzie funkcjonowania jako przedsiębiorstwo państwowe, w 1991 r. Agnella została sprywatyzowana.

Obecnie marka Agnella jest częścią grupy Brintons Carpets, jednego z największych producentów wykładzin wełnianych na świecie. Wełniane dywany i wykładziny Agnelli znajdują się m.in. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Pałacu Gościnnym w Arabii Saudyjskiej oraz luksusowych kasynach i hotelach na całym świecie.

Przedstawiciele spółki chwalą się niekwestionowaną pozycją lidera na polskim rynku włókienniczym.

CZYTAJ TAKŻE: Białystok. Obchody Milenium Chrztu Polski z 1966 r. Na wydarzeniu obecny Karol Wojtyła [ZDJĘCIA]

Agnella to obecnie największy krajowy producent dywanów i wykładzin, a ich fabryka jest jedną z najnowocześniejszych w Europie. Wytwarza się tam rocznie około 2 milionów m2 dywanów w kilkuset wzorach. Stanowi to ponad 65 proc. całej krajowej produkcji w tej branży.

Archiwalne zdjęcia z fabryki dywanów w Białymstoku. Tak pracowano w PRL-u

Do funkcjonującej już fabryki w październiku 1979 roku zawitała fotoreporterka. Dzięki temu dzisiaj możemy obejrzeć relację z życia białostockiego przedsiębiorstwa rodem z PRL. Fotografie wykonane są zarówno w kolorze, jak i w klasycznej biało-czarnej formie.

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć w naszej galerii.