Lata 70. Rozwój Białegostoku
W styczniu 1972 r. doszło do zmiany na stanowisku I Sekretarza KW PZPR w Białymstoku. Arkadiusza Łaszewicza zastąpił Zdzisław Kurowski, wcześniej przewodniczący Związku Młodzieży Wiejskiej.
Za rządów Kurowskiego poprawiła się sytuacja ekonomiczna województwa białostockiego, które dostało większe środki z budżetu państwa. W latach 1972-1975 miały być one przeznaczane na rozwój rolnictwa, w tym m. in. na PGR. Państwo na idealny obszar do tego rozwoju wybrało właśnie Podlasie. By propagandowo wzmocnić nastroje społeczne postanowiono zorganizować Centralne Krajowe Dożynki.
Centralne Dożynki w Białymstoku z 1973 roku
Te odbyły się 2 września 1973 r. w Białymstoku. Główne uroczystości miały miejsce na nieistniejącym już stadionie Gwardii. Do Białegostoku przybyli przedstawiciele najwyższych władz PRL-u z sekretarzem partii Edwardem Gierkiem na czele. W pokazach dożynkowych wystąpiło ponad 3,5 tys. uczestników, a na trybunach zasiadło kilkanaście tysięcy osób.
Przygotowania do Centralnych Dożynek w Białymstoku
Ale zanim doszło do wiekopomnej imprezy, miasto i województwo przygotowywało się do niej prawie 2 lata. Rozpoczęły się gorączkowe prace i porządkowanie miasta. Koszty organizacji były ogromne, ale nigdy wcześniej Białostocczyzna nie przeżyła tak wielkiego wydarzenia. Na tę okazję powstały chociażby legendarne już dzisiaj "spodki" czy centrum wystawiennicze przy Kawaleryjskiej, wyremontowano elewacje budynków przy Lipowej, Sienkiewicza i al. 1 Maja. Przebudowany został Rynek Sienny, zmodernizowano stadion Gwardii i rozpoczęto budowę amfiteatru.
Na powierzchni 8 hektarów urządzono wystawę rolniczą. Zmodernizowano też wiele miejskich ulic, jak również drogę łączącą Białystok z Warszawą.
To właśnie z tamtych dni zachowały się fotografie przechowywane w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Zobaczcie galerię zdjęć z prac prowadzonych przed białostockimi dożynkami z 1973 r.