Abonament RTV i jego patologie. Na telefonach również można oglądać TV?

i

Autor: unsplash.com Abonament RTV i jego patologie. Na telefonach również można oglądać TV?

Abonament RTV i jego patologie. Na telefonach również można oglądać TV?

2022-11-15 13:05

Abonament RTV to aktualnie jeden z najbardziej gorących tematów. Kontrolerzy Poczty Polskiej ruszyli sprawdzać, czy mieszkańcy domów i mieszkań płacą tę składkę. Okazuje się jednak, że abonament radiowotelewizyjny zawiera wiele nieprawidłowości.

Abonament RTV – największe patologie

Abonament radiowotelewizyjny od kilku miesięcy jest jednym z głównych tematów w domach Polaków. Wszystko przez wysokie podwyżki jego cen i kar za brak opłaty. W dodatku sporo kontrowersji wzbudziły przepisy wobec których sprawdza się, czy nasz odbiornik telewizyjny jest sprawny. Na liczne kontrowersje wobec abonamentu RTV uwagę zwrócił Rzecznik Praw Obywatelskich, który w tej sprawie wystosował list do premiera.

Jednymi z nich jest nakładanie kar osobom starszym i schorowanym, które teoretycznie z opłaty abonamentu są zwolnione. Wezwania do zapłaty otrzymują również Polacy, które od lat mieszkają za granicą. Kolejne przypadki to zbieżność imion i nazwisk z osobami dłużnymi oraz wystawienie wezwania do opłaty na czas przedawniony.

Czy na telefonach można oglądać TV?

Najważniejszym jednak przykładem patologii związanych z abonamentem RTV jest sam fakt posiadania odbiornika telewizyjnego. Sporo Polaków taki ma, ale nie ogląda telewizji. Według ustawodawcy płacić abonament RTV jednak musi. Aby opłata była ściągalna, to odbiornik musi być zdolny do natychmiastowego odbioru sygnału, ale według RPO w praktyce jest to co najwyżej podstawa do odwoływania się od decyzji dotyczącej kary, a nie ochrona przed jej wystawieniem. Telewizję można przecież oglądać również na telefonach, a jak zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, z nich abonament RTV nie jest ściągany.

Abonament RTV 2022 – kontrole

Od kilku miesięcy Poczta Polska wysyła do osób fizycznych i firm swoich kontrolerów. Mają oni za zadanie sprawdzić, czy w domu lub samochodzie posiadamy odbiornik radiowy i telewizyjny oraz czy są one zarejestrowane i uiszczane są opłaty za abonament RTV. TUTAJ przeczytacie co należy zrobić w przypadku, kiedy otrzymaliście nakaz zapłaty i chcecie się od niego odwołać.

Wyższe ceny i kary za abonament RTV 2022

Od 1 stycznia 2023 r. wszystkich Polaków czekają podwyżki abonamentu RTV. W nowym roku za odbiornik radiowy będziemy płacić 8,50 zł miesięcznie, a za telewizor 27,30 zł. Wzrosną również kary za brak opłaty.

Od 1 stycznia 2023 r. będą one wynosić:

  • 261 zł (radioodbiornik),819 zł (telewizor oraz telewizor i radioodbiornik).
Telewizor na ścianie. Jak go zawiesić?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl