Migranci próbowali przekroczyć polską granicę
Migranci pochodzili między innymi z Bangladeszu, Egiptu, Indii i Somalii. 15 spośród tych osób na widok polskich patroli wycofało się na Białoruś.
Były też próby nielegalnego przekroczenia granicy na granicznych rzekach. 9 osób próbowało przeprawić się przez rzekę Świsłocz, ale - jak podała SG - na widok polskich strażników zawróciły na Białoruś i zostawiły ponton na brzegu. Natomiast na terenie działania placówki Straży Granicznej w Płaskiej trzech Sudańczyków przeprawiło się przez rzekę Wołkuszanka.
SG poinformowała także o zatrzymaniu kolejnych osób za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. Po pościgu zatrzymano Ukraińca i obywatela Mołdowy, którzy przewozili jedenastu Afgańczyków oraz Ukraińca, który przewoził cztery osoby: dwóch Sudańczyków, Jemeńczyka i Somalijczyka.
Z dotychczasowych danych SG wynika, że łącznie dotąd w 2023 r. za pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano ponad 380 osób.
SG od początku 2023 r. odnotowała ponad 12 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. Jak wynika z przekazywanych wcześniej przez SG danych, w marcu i kwietniu było po ok. 2,5 tys. takich prób, w maju ok. 3 tys. Od początku czerwca odnotowano ich ok. 1,8 tys.
Na 206 kilometrach granicy polsko-białoruskiej działa już cała zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników; SG informowała w ostatnich dniach o rozpoczęciu odbiorów technicznych na ostatnim odcinku. Zapora elektroniczna jest uzupełnieniem, zbudowanej w 2022 r. na długości 186 km zapory stalowej o wysokości 5,5 m.