Żółta strefa w Białymstoku. Najważniejsze zasady i obostrzenia

i

Autor: pixabay Żółta strefa w Białymstoku. Najważniejsze zasady i obostrzenia

Żółta strefa w Białymstoku. Za co mandat od soboty? Najważniejsze zasady i obostrzenia

2020-10-12 8:04

Od soboty, 10 października, Białystok znalazł się w żółtej strefie. Jest nią objęta cała Polska, z wyjątkiem powiatów, gdzie ze względu na dużą liczbę zakażeń koronawirusem wprowadzono obszary czerwone. O czym musimy pamiętać, by nie dostać wysokiego mandatu? Szczegóły na ESKA Białystok.

Spis treści

 1. Żółta strefa w Białymstoku - maseczki, zasady, obostrzenia
 2. Maseczki w Białymstoku - gdzie trzeba je nosić?
 3. Żółta strefa w Białymstoku a zakaz imprez
 4. Jak funkcjonują lokale gastronomiczne - restauracje, bary, puby?
 5. Ograniczenia dotyczące zgromadzeń
Życie w czerwonej strefie

Żółta strefa w Białymstoku - maseczki, zasady, obostrzenia

Ze względu na rosnące zagrożenie COVID-19 od 10 października cały kraj objęto strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do czerwonej. Miasto Białystok znajduje się w tej pierwszej. Wśród najważniejszych zasad dotyczących bezpieczeństwa są m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa, dystans społeczny oraz dezynfekcja. Co jeszcze obowiązuje w stolicy województwa podlaskiego od soboty?

Żółte i czerwone strefy w Polsce: Nowa lista. Podlaskie powiaty w CZERWONEJ strefie

Maseczki w Białymstoku - gdzie trzeba je nosić?

Zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz, podobnie jak wiosną, dotyczy już całego kraju. Dolną część twarzy trzeba zasłaniać nie tylko w sklepach i autobusach, ale także na ulicy. Nakaz nie będzie obowiązuje na terenie

 • lasu,
 • parku,
 • zieleńca,
 • ogrodu botanicznego,
 • ogrodu zabytkowego,
 • plaży.

Za brak maseczki w przestrzeni publicznej można dostać wysoki mandat - nawet 500 zł. W skrajnych przypadkach grozi nam grzywna od 5 do 30 tys. zł.

Zwolnione z obowiązku zakrywania nosa i ust są osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

Żółta strefa w Białymstoku a zakaz imprez

Od 10 października obowiązują również ograniczenia w organizacji imprez kulturalnych. W wydarzeniach, które będą odbywały się w przestrzeni zamkniętej, będzie mogło uczestniczyć 25% publiczności. Według takich samych zasad będą funkcjonować kina.

W wydarzeniach kulturalnych organizowanych w plenerze będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób. Jednak liczba uczestników nie będzie mogła być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Jak funkcjonują lokale gastronomiczne - restauracje, bary, puby?

W lokalach gastronomicznych powinniśmy zachowywać bezpieczną odległość. Na 1 osobę powinny przypadać co najmniej 4 m2. Ich właściciele nie mogą już udostępniać miejsc do tańczenia.

W przypadku organizacji chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych obowiązują limity uczestników. Ograniczenie wynosi 75 osób i wejdzie w życie za tydzień, czyli 17 października.

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy powinni zakrywać usta i nos, zachować minimum 1,5 m odstępu między sobą. Pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Ogólnopolskie zasady bezpieczeństwa są dostępne na stronie rządowej Ministerstwa Zdrowia.