Spis treści
- Żółta strefa w Białymstoku - maseczki, zasady, obostrzenia
- Maseczki w Białymstoku - gdzie trzeba je nosić?
- Żółta strefa w Białymstoku a zakaz imprez
- Jak funkcjonują lokale gastronomiczne - restauracje, bary, puby?
- Ograniczenia dotyczące zgromadzeń
Żółta strefa w Białymstoku - maseczki, zasady, obostrzenia
Ze względu na rosnące zagrożenie COVID-19 od 10 października cały kraj objęto strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do czerwonej. Miasto Białystok znajduje się w tej pierwszej. Wśród najważniejszych zasad dotyczących bezpieczeństwa są m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa, dystans społeczny oraz dezynfekcja. Co jeszcze obowiązuje w stolicy województwa podlaskiego od soboty?
Żółte i czerwone strefy w Polsce: Nowa lista. Podlaskie powiaty w CZERWONEJ strefie
Maseczki w Białymstoku - gdzie trzeba je nosić?
Zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz, podobnie jak wiosną, dotyczy już całego kraju. Dolną część twarzy trzeba zasłaniać nie tylko w sklepach i autobusach, ale także na ulicy. Nakaz nie będzie obowiązuje na terenie
- lasu,
- parku,
- zieleńca,
- ogrodu botanicznego,
- ogrodu zabytkowego,
- plaży.
Za brak maseczki w przestrzeni publicznej można dostać wysoki mandat - nawet 500 zł. W skrajnych przypadkach grozi nam grzywna od 5 do 30 tys. zł.
Zwolnione z obowiązku zakrywania nosa i ust są osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.
Żółta strefa w Białymstoku a zakaz imprez
Od 10 października obowiązują również ograniczenia w organizacji imprez kulturalnych. W wydarzeniach, które będą odbywały się w przestrzeni zamkniętej, będzie mogło uczestniczyć 25% publiczności. Według takich samych zasad będą funkcjonować kina.
W wydarzeniach kulturalnych organizowanych w plenerze będzie mogło wziąć udział maksymalnie 100 osób. Jednak liczba uczestników nie będzie mogła być większa niż 1 osoba na 5 m2.
Jak funkcjonują lokale gastronomiczne - restauracje, bary, puby?
W lokalach gastronomicznych powinniśmy zachowywać bezpieczną odległość. Na 1 osobę powinny przypadać co najmniej 4 m2. Ich właściciele nie mogą już udostępniać miejsc do tańczenia.
W przypadku organizacji chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych obowiązują limity uczestników. Ograniczenie wynosi 75 osób i wejdzie w życie za tydzień, czyli 17 października.
Ograniczenia dotyczące zgromadzeń
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Uczestnicy powinni zakrywać usta i nos, zachować minimum 1,5 m odstępu między sobą. Pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
Ogólnopolskie zasady bezpieczeństwa są dostępne na stronie rządowej Ministerstwa Zdrowia.