Turystyka

Znaleźliśmy najwyżej położoną miejscowość w woj. podlaskim. To znany biegun zimna!

2025-05-22 10:05

Województwo podlaskie to niespotykany już w Polsce region, gdzie właściwie każda miejscowość, nawet najmniejsza wieś, skrywa w sobie bogatą i ciekawą historię. Położenie Podlaskiego sprzyja takim odkryciom, bo przez setki lat to miejsce leżało na granicy państw i kultur. Dlatego, podróżując po województwie podlaskim, bez problemu znajdziecie miejscowości, które okażą się perełkami. My tym razem znaleźliśmy miejsce najwyżej położone w regionie. A po dotarciu do tej wsi aż usiedliśmy z wrażenia.

Spis treści

  1. Województwo podlaskie to kopalnia pięknych miasteczek
  2. Ta miejscowość jest najwyżej położona w Podlaskiem. W Polsce znana jest z krainy wiecznego zimna!
  3. Wiżajny. Co zobaczyć?

Województwo podlaskie to kopalnia pięknych miasteczek

Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej Polsce i jest najbardziej w tym kierunku oddalonym regionem w kraju. Z uwagi na geopolityczne położenie część osób z zewnątrz obawia się przyjazdu (przykładem niech będzie chociażby rodzina jednego z niedoszłych transferów Jagiellonii Białystok), ale prawda jest taka, że Podlasie to jedno z najbardziej malowniczych i ekologicznie czystych regionów kraju oraz maksymalnie bezpiecznych. Dlatego cały czas przyciąga turystów z całego kraju. Podlasie od lat słynie z dziewiczej przyrody, różnorodności etnicznej i religijnej. I właśnie dzięki temu cały czas możecie znaleźć mnóstwo małych, ale przepięknych miejscowości.

ZOBACZ TAKŻE: To najtrudniejsza nazwa wsi na Podlasiu według AI. Spróbuj wymówić ją ze sztuczną inteligencją!

My podajemy miasto, ty wskazujesz województwo. Jak dobrze znasz administracyjną mapę Polski?
Pytanie 1 z 25
Płock

Ta miejscowość jest najwyżej położona w Podlaskiem. W Polsce znana jest z krainy wiecznego zimna!

I my ostatnio, przeglądając mapę województwa podlaskiego, trafiliśmy na wieś Wiżajny, która jest idealnym przykładem tego, o czym pisaliśmy powyżej. Wiżajny to malownicza wieś położona w północno-wschodniej Polsce, na Suwalszczyźnie, blisko granicy z Litwą i Rosją. Co ciekawe ta miejscowość kiedyś była miastem, uzyskała prawa miejskie w 1693 roku, ale straciła je w 1870. Przez długi czas była ważnym ośrodkiem administracyjnym i militarnym, co pozostawiło ślady w lokalnej architekturze. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gdzie odpocząć bez tłumów w Podlaskiem? 5 propozycji na długi czerwcowy weekend

Jak widać, w tak małej wsi, w której obecnie mieszka 740 mieszkańców (dane z 2021 roku), aż pachnie historią. Ale co ciekawe, Wiżajny słyną z innych cech. Po pierwsze miejscowość położona w powiecie suwalskim jest położona blisko najwyżej położonego miejsca na mapie województwa podlaskiego. Ale również to właśnie Wiżajny słyną w całej Polsce jako “polski biegun zimna”. Bowiem właśnie tutaj panuje najbardziej surowy klimat w kraju, a pokrywa śnieżna często utrzymuje się do marca.

Wiżajny. Co zobaczyć?

Po dojechaniu do miejscowości Wiżajny, polecamy obejrzeć poniższe zabytki:

  • układ urbanistyczny (część) z 1570–1870,
  • kościół parafialny pw. św. Teresy z 1825 r.,
  • drewniana dzwonnica z 1862,
  • cmentarz parafialny rzymskokatolicki,
  • cmentarz ewangelicki.
Białystok Radio ESKA Google News
Rolnicy. Podlasie. Wiosna u Emilii Korolczuk