Szczepionki przeciwko HPV zmniejszają o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. A statystyki wyglądaj bardzo źle. W Polsce codziennie z powodu raka szyjki macicy umiera aż 5 kobiet. Eksperci podkreślają, jak istotne jest szczepienie dzieci od 9. do 14. roku życia, ponieważ im wcześniej zostanie podana szczepionka przeciw HPV, tym wcześniej zadziała.
W programie szczepień przeciwko HPV nastąpiły dwie zmiany. Program został rozszerzony o kilka roczników dzieci, a szczepienia będą się odbywać nie tylko w przychodniach, ale i w szkołach podstawowych.
Teraz, rodzice nie muszą już szukać poradni, która realizuje program szczepień przeciwko HPV. Wystarczy, że umówią swoją córkę lub syna w poradni lekarza rodzinnego. Nowe zasady dopuszczają też realizację szczepień przez poradnie lekarzy rodzinnych w szkołach podstawowych, w bezpiecznych warunkach. To bardzo ważna zmiana organizacyjna, wychodzimy naprzeciw zabieganym rodzicom – podkreśla Anna Rzemek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Decyzję o szczepieniu dziecka podejmują rodzice. Jeżeli zdecydują o zaszczepieniu dziecka w szkole, muszą podpisać odpowiednią deklarację. Ich obecność w momencie kwalifikacji lekarskiej oraz podczas podania szczepionki w szkole jest możliwa, ale nie jest wymagana. Mogą upoważnić inną osobę do towarzyszenia dziecku. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Szczepienia dzieci przeciwko HPV prowadzi już 125 krajów na świecie. Wszędzie tam znacząco spadła liczba zachorowań na nowotwory spowodowane tym wirusem. Australia, która zapoczątkowała narodowy program szczepień przeciwko HPV w 2007 roku, szczyci się najniższym na świecie współczynnikiem umieralności na raka szyjki macicy.