Ziobro tłumaczy się z nieobecności na komisji ds. Pegasusa
Zbigniew Ziobro został wezwany w poniedziałek (4.11) na godz. 10:00 przed komisję śledczą do spraw systemu Pegasus. Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny jest jednak zdania, że działanie komisji jest nielegalne. Dlatego nie pojawił się na posiedzeniu.
Nie stawiłem się na komisję z szacunku dla polskiego prawa. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ostateczny i niepodważalny, usuwając komisję śledczą ds. Pegasusa, w tym kształcie, w jakim została powołana uchwałą sejmową. Stwierdzając, że jest sprzeczna właśnie z zapisami konstytucji - powiedział Radiu Eska Zbigniew Ziobro.
Uchylenie immunitetu i przymusowe doprowadzenie. Ziobro: Liczyłem na zeznawanie
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma się teraz zwrócić do Prokuratora Generalnego z wnioskiem w sprawie uchylenia immunitetu Zbigniewowi Ziobrze oraz wyrażenia przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie go na przesłuchanie. W tym przypadku Ziobro nadal nie ma zamiaru współpracować z członkami komisji.
Będę konsekwentny w moim jasnym stanowisku. Musimy jasno sprzeciwić się wobec nielegalnych działań. Ja nad tym boleję, bo ja naprawdę bardzo liczyłem, że będę mógł zeznawać przed tą komisją - podkreślił były minister sprawiedliwości.
CZYTAJ TAKŻE: Zbigniew Ziobro idzie do sądu. Pozywa "Fakty” TVN
Cztery wezwania na przesłuchanie
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka (PSL-TD) podkreśliła, że do tej pory Ziobro otrzymał cztery wezwania na przesłuchanie.
Sroka przypomniała, że b. szef MS dwa razy usprawiedliwił swoją nieobecność przekazując stosowane zaświadczenie wystawione przez lekarza sądowego, związane z chorobą nowotworową. Następnie, komisja zwróciła się do Prokuratury Krajowej o powołanie biegłego lekarza sądowego, celem zbadania stanu zdrowia Ziobry. Z opinii wydanej przez biegłego wynikało, że świadek może stawić się na przesłuchaniu, w związku z czym komisja wezwała go na 14 października. Wówczas Ziobro ponownie nie pojawił się na posiedzeniu i nie usprawiedliwił nieobecności.