W sobotę, 15 lutego, w Białymstoku odbyła się XXIV Podlaska Gala Olimpijska. Podczas niej wyłoniono najlepszych podlaskich sportowców - osoby, które w minionym roku mogły poszczycić się imponującymi wynikami w swoich dziedzinach. Kapituła wyróżniła ich w siedmiu kategoriach.
Aleksander Stawiarz: debiut w ekstraklasie oceniam jako coś niesamowitego [WIDEO]
XXIV Podlaska Gala Olimpijska. Kto został Sportowcem Roku 2019?
Tytuł Sportowca Roku 2019 przypadł Wojciechowi Nowickiemu - lekkoatlecie specjalizującemu się w rzucie młotem. W minionym roku zawodnik Podlasia Białystok zdobył brązowy medal mistrzostw świata Doha, w których uzyskał wynik 77,39. Początkowo zakończył konkurs na 4. miejscu, ale uznano protest polskiej ekipy, która twierdziła, że najlepszy rzut sklasyfikowanego wyżej Węgra Bence Halasza, był spalony. Wojtek wywalczył też srebrny medal mistrzostw Polski i wypełnił minimum na igrzyska w Tokio.
Natalia Maliszewska trzecia na 1000 metrów
- Bardzo dziękuję przede wszystkim członkom Podlaskiej Rady Olimpijskiej za tak szczytne wyróżnienie. Chciałabym również podziękować panu marszałkowi województwa podlaskiego za inicjatywę wspierania naszych sportowców - mówiła, odbierając nagrodę Urszula Nowicka, mama Sportowca Roku 2019.
XXIV Podlaska Gala Olimpijska. Oficjalne wyniki - kto zdobył tytuł?
Najlepszy Sportowiec Dyscypliny Indywidualne: Wojciech Nowicki
Za nim kolejno uplasowały się: Natalia Maliszewska - ŁKS Juvenia Białystok, short-track; Kamila Lićwinko - Podlasie Białystok, lekkoatletyka; Sylwia Szczerbińska - SKS Cresovia Białystok; kajakarstwo oraz Maria Andrejczyk - UKS Hańcza Suwałki, lekkoatletyka.
Nadzieja Olimpijska: Marlena Gola
Sprinterka Podlasia Białystok. Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy w sztafecie 4x100 metrów. Mistrzyni Polski seniorek w biegu na 200 metrów. 2020 r. zainaugurowała nowym rekordem życiowym - 200 m. w hali przebiegła w czasie 23.72 i to jest poprawa jej najlepszego wyniku o prawie 0,8 sekundy!
Trener (dyscypliny indywidualne): Malwina Katarzyna Wojtulewicz-Sobierajska
Szkoli lekkoatletów Podlasia Białystok. Sukces Wojtka Nowickiego był najważniejszym jej dokonaniem z punktu widzenia rankingu kapituły. Warto dodać, że prowadzi też wicemistrzynię świata z minionego roku, pochodzącą z Augustowa Joannę Fiodorow, która reprezentuje barwy AZS-u Poznań.
Najlepszy zawodnik (gry zespołowe): Jesus Imaz
Hiszpan jest jednym z najbardziej błyskotliwych piłkarzy polskiej ekstraklasy i stanowi o sile ofensywnej Jagiellonii. Wiosną 2019 r. zdobył w ekstraklasie dla Jagi 10 goli, a jesienią już 11, w sumie więc zaliczył „oczko” – 21 goli.
Trener (gry zespołowe): Mateusz Mielnik
Szkoleniowiec Ślepska Suwałki, który wprowadził suwalczan po raz pierwszy w historii do siatkarskiej ekstraklasy. Ślepsk w 2019 r. zwyciężył I ligę. Obecnie Mateusz Mielnik jest w Suwałkach asystentem bardziej doświadczonego Andrzeja Kowala i w tym duecie dzielnie walczą o awans do fazy play off PlusLigi Siatkarzy.
Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny: Rafał Czuper
Tenisista stołowy reprezentujący Start Białystok. Zdobywca srebrnego medalu w klasie 2. podczas Mistrzostw Europy Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym w Helsingborgu. Mistrz Polski w singlu i mikście wraz z inną zawodniczką Startu, Iwoną Piekarską, a także brązowy medalista mistrzostw Polski w deblu.
Dyscypliny Nieolimpijskie: Lowlanders Białystok
Zespół Lowlanders szybko przeszedł długą drogę od debiutanta do miejsca, w którym się znajduje, a jest to ścisła czołówka Ligi Futbolu Amerykańskiego. Po mistrzostwie Polski zdobytym w 2018 r., w poprzednich rozgrywkach białostoczanie sięgnęli po wicemistrzowski tytuł. Klub zbudował też solidny fundament w postaci szkolenia młodzieży, co zaowocowało mistrzostwem kraju juniorów w 2018 r. i brązowym medalem tych rozgrywek w roku 2019.
Muzyczną gwiazdą wieczoru były Czerwone Gitary.