Wielki Piątek: Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Czy można jeść mięso?

i

Autor: pixabay.com Wielki Piątek: Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Czy można jeść mięso?

Wielki Piątek: Czy obowiązuje ścisły post? Co można jeść? Czy można jeść mięso?

2020-04-10 7:50

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego przygotowującego wiernych do Wielkiejnocy. Wielu wiernych zastanawia się, czy w tym dniu w kościele katolickim obowiązuje ścisły post. Przypomnijmy, że obowiązują dwa takie dni w roku. Podpowiadamy, czy w Wielki Piątek można jeść mięso, czym jest ścisły post, a także co można jeść w jego trakcie.

Wielki Piątek: Czy obowiązuje ścisły post?

Czy w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post? To pytanie rokrocznie zadaje sobie sporo wiernych. Ścisłym postem nazywamy okres, w którym - zgodnie z prawem kanonicznym - wierni powinni ograniczyć spożycie pokarmów w ciągu dnia do minimum. Dopuszcza się zjedzenie jednego obfitego posiłku, a także łącznie trzech w ciągu dnia. Niektórzy ścisły post przechodzą wyłącznie o chlebie i wodzie.

Wielki Piątek w kościele katolickim to czas wspomnienia śmierci Chrystusa na krzyżu. Czas żałoby i refleksji. I tak - jest to jeden z dwóch dni w ciągu roku, kiedy katolików obowiązuje ścisły post. Drugim z takich dni jest w kościele Środa Popielcowa.

Sprawdź też: 

Ścisły post obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia. Zwolnione są jednak z niego osoby przewlekle chore lub te, które z powodów zdrowotnych nie mogą zachować wstrzemięźliwości.

Jak zrobić maseczkę w kilka sekund?

Czy można jeść mięso w Wielki Piątek?

Ścisły post to dzień, w którym zabronione jest jedzenie pokarmów mięsnych. Zrobienie tego wiąże się z popełnieniem grzechu ciężkiego i wierny musi się z niego wyspowiadać, jeśli chce przystąpić do Komunii. Z czym jeszcze wiąże się Wielki Piątek?

W ten drugi dzień Triduum Paschalnego nie ma mszy. To jedyny taki dzień w ciągu roku. Związane jest to z faktem, że właśnie w Wielki Piątek miała miejsce męka i śmierć Chrystusa. W świątyniach odbywa się adoracja krzyża, a rano odprawiana jest liturgia godzin, czyli tzw. ciemna jutrznia. W kościele odczytuje się opis męki, a wierni wezwani są do adoracji krzyża - symbolu Bożego miłosierdzia.

Wielkanoc 2020. Jak będzie wyglądała? Arcybiskup metropolita wydał zarządzenie

Czy "baćko" może "borgować czemergies"? Sprawdź, czy znasz podlaską gwarę!
Pytanie 1 z 10
Jeśli dajesz komuś popalić, to:

Wielki Piątek: Co można, a czego nie można jeść?

Co można jeść w Wielki Piątek? Co jest zabronione? Wiemy już, że na pewno na liście produktów zakazanych znajduje się mięso. Ponadto, zgodnie z zaleceniami kościoła, w Wielki Piątek wierni powinni unikać słodyczy, ciast oraz słodkich napojów.

Co można jeść w Wielki Piątek? Mięso oraz wspomniane słodkości zastępujemy rybami, nabiałem lub innymi źródłami białka. Czy w ścisły post można jeść podroby? Niektórzy śmieją się, że parówki czy pasztety to nie mięso. Mimo to nie należy ich włączać do jadłospisu.

Warto dodać, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w kościele katolickim dotyczy wszystkie osoby, które ukończyły 14 lat. Obowiązuje nie tylko w Wielki Piątek czy Środę Popielcową, lecz również we wszystkie piątki w ciągu roku.