W tych polskich miastach najbardziej wzrósł czynsz najmu. Podwyżka nawet o 40 proc.

i

Autor: pixabay.com W tych polskich miastach najbardziej wzrósł czynsz najmu. Podwyżka nawet o 40 proc.

W trzech polskich miastach najbardziej wzrósł czynsz najmu. Podwyżka nawet o 40 proc.

2022-10-04 15:06

Dwie przyczyny najbardziej wpłynęły na wzrost czynszów najmu. Napływ uchodźców oraz malejąca zdolność kredytowa Polaków spowodowały ożywienie na rynku najmu w I półroczu 2022 r. Wpłynęło na to czynsze najmu, którego koszt bardzo wzrósł. W których miastach w Polsce najbardziej? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Podwyżka wynajmu mieszkań – gdzie największa?

Jak wskazano w badaniu, w 13 analizowanych miastach chętni na wynajem musieli płacić średnio o ok. 28 proc. więcej niż na początku roku. "Największe wzrosty czynszów najmu w I połowie 2022 r. odnotowano w Gdyni, Białymstoku i Sopocie - odpowiednio o 40,1 proc., 38,4 proc. oraz 36 proc. w stosunku do poprzedniego półrocza. Najmniejsze podwyżki miały miejsce w Warszawie i Poznaniu, tylko tu nie przekroczyły one progu 20 proc., osiągając poziom 18 proc. i 18,4 proc." - podano w informacji prasowej dotyczącej raportu.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy stawki za wynajem mieszkania wzrosły w Lublinie o 24,4 proc., w Rzeszowie o 33 proc., w Krakowie o 31,9 proc., a w Łodzi o 23,5 proc.

Podwyżka stóp procentowych jedną z przyczyn

"O ile podczas pandemii wiele mieszkań stało pustych, to wojna za wschodnią granicą i napływ uchodźców zdecydowanie ożywiły rynek najmu. Ukraińcy, którzy mieli możliwość wynajmu lokali za gotówkę, napędzili popyt, a tym samym również czynsze najmu. Dodatkowo, zainteresowanie rynkiem najmu wzrosło ze względu na malejącą zdolność kredytową Polaków" - wskazuje członek zarządu Emmerson Evaluation Robert Korczyński.

Jego zdaniem na zwiększone koszty najmu wpłynęły również podwyżki stóp procentowych i kosztów eksploatacyjnych. "Część mieszkań przeznaczonych na wynajem jest kupiona na kredyt, a więc aby zrównoważyć rosnący WIBOR właściciele musieli podnieś stawki czynszów posiadanych lokali" – dodał.

Z najnowszego raportu wynika, że w pierwszym półroczu średnie stopy zwrotu z wynajmu kształtowały się między 3,6 proc. a 5,7 proc.

Rynek mieszkań. Najbardziej rentowne miasta

"Najwyższą rentownością cechowały się Katowice. Stopy zwrotu były tu wysokie dla wszystkich rodzajów mieszkań. Sięgały 4,9 proc. dla 1-pokojowych, 5,5 proc. dla 2-pokojowych oraz 5,4 proc. w przypadku 3-pokojowych" - podano. Jak dodano, kolejnym rentownym miastem była Łódź, z najwyższą wśród analizowanych miast stopą zwrotu (5,7 proc.) dla lokali z 1 pokojem. Nieco mniejsze zyski przynosiły mieszkania z dwoma i trzema pomieszczeniami (odpowiednio 4,8 proc. i 5,2 proc.). Dobrze radził sobie rynek najmu w Szczecinie, gdzie stopy zwrotu osiągnęły od 4,7 do 5,3 proc.

"Najbardziej rentownym miastem na rynku trójmiejskim jest Gdańsk i Gdynia, gdzie stopy zwrotu mieszczą się w przedziale 4,2 proc. - 5,1 proc. Natomiast ich najniższy poziom wśród analizowanych w raporcie miast cechował Białystok (3,7 proc. - 4,1 proc.)" - wynika z raportu. W przypadku Warszawy lokale dawały od 3,8 proc. do 4,4 proc. zwrotu, a w Krakowie 4,5 proc.

Policjanci ratowali psa, który utknął na dachu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl