Jeśli 1 stycznia 2024 r. zmieniłeś pracę, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Tego dnia weszły w życie nowe przepisy na rynku pracy, które najmocniej dotkną wszystkie te osoby, które zmieniają pracodawcę. Nowelizacja ustawy podatkowej dotyczy bowiem wszystkich. A szczególnie konkretne przepisy, które utrudnią życie wszystkim zmieniającym pracę w 2024 r.
ZOBACZ TAKŻE: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Koniecznie zobacz tę informację ZUS! Możesz mieć wyższą emeryturę
Nowelizacja ustawy podatkowej
Nowe przepisy w ustawie podatkowej zostały ogłoszone jeszcze w starym roku, ale ich wejście w życie zostało rozłożone na dwie daty w 2024 r. Konkretnie 1 stycznia oraz 1 lipca. Jakie najważniejsze zmiany zostaną wdrożone w ciągu najbliższych 12 miesięcy? Chodzi m.in. o korekty dotyczące najważniejszych podatków, takich jak VAT, akcyza, podatki i opłaty lokalne czy PCC.
Kto może dostać niższą wypłatę podczas zmiany pracy?
Najważniejsze jednak, że zmiany w ustawie podatkowej dotkną również te osoby, które postanawiają w nowym roku przejść do nowego pracodawcy. Taka zmiana, o ile nie poprzedzona decyzjami pracownika, może uszczuplić nasz budżet domowy nawet o 300 zł! O tyle bowiem niższą ostatnią wypłatę otrzymamy od pracownika. Najmocniej oberwą wszyscy ci, którzy wcześniej pracowali u jednego pracodawcy na umowę o pracę, a teraz postanawiają firmę opuścić.
Mniejszą ostatnią wypłatę mogą otrzymać:
- osoby, które otrzymują pensję z tzw. "dołu" czyli do 10 dnia każdego miesiąca,
- osoby wykonujący zadania w delegacji,
- osoby pracujący poza miejscem zamieszkania.
Wszystko przez to, że od 1 stycznia 2024 r. pracodawca wylicza pensję z pominięciem oświadczeń i wniosków pracownika - także formularza PIT-2. On natomiast umożliwiał zmniejszenie podatku o 300 zł.