Turystyka

W tej opuszczonej miejscowości na Podlasiu mieszka garść osób. Z miejscem wiąże się niesamowita legenda!

2025-04-26 7:21

Podlasie położone niemal na samym krańcu Polski, zdaje się leżeć na granicy światów — realnego i tego utkniętego gdzieś między historią a podaniem ludowym. Wyjątkowość tego miejsca podkreślają wszyscy, którzy województwo podlaskie odwiedzili. Podlasie to mieszanka niesamowitej przyrody, wielokulturowości i spokoju, którego trudno szukać w innych rejonach Polski. Region jednak mierzy się z problemem opustoszałych miejscowości, które niepokoją, ale z drugiej strony skrywają niecodzienną historię. I takim przykładem jest miejsce opisane poniżej.

Podlasie. Granica świata — i rzeczywistości

Podlasie zawsze było gdzieś "pomiędzy". Pomiędzy Wschodem a Zachodem. Pomiędzy katolicyzmem a prawosławiem. Pomiędzy państwami, kulturami, językami. Ale to, co dla reszty Polski bywa egzotyką, tu jest codziennością — choć z roku na rok coraz cichszą.

Podlasie tak często bywa nazywane „mistycznym” — nie tylko z powodu cerkwi i ikon, ale przez coś głębszego. Tu każda droga może prowadzić nie tylko do sąsiedniej wsi, ale i do czegoś metafizycznego. Tu rzeczywistość traci swoją jednoznaczność. Nawet najmniejsza miejscowość, obok której lub przez którą przejeżdżamy może totalnie nas zachwycić. Przykładem takiego miejsca są Dubicze Cerkiewne.

QUIZ: Czy ta wieś leży w Podlaskiem? Jak dobrze rozpoznajecie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Zaznacz wieś z woj. podlaskiego:

W tej opuszczonej miejscowości na Podlasiu mieszka garść osób. Z miejscem wiąże się niesamowita legenda!

Dubicze Cerkiewne to wieś położona nad Orlanką dopływem Narwi, na południe od Białegostoku, oddalona od stolicy Podlasia o koło 70 km, założona około 1532 roku. Po raz pierwszy wzmiankowana jest w 1568 roku, kiedy to król Zygmunt August, przekazując miasto Kleszczele z przedmieściami w dzierżawę podkomorzemu drohickiemu Stanisławowi Chądzyńskiemu, dołączył do dzierżawy 6 wsi starostwa bielskiego.

Nazwa wsi pochodzi od nazwy osobowej Duba lub Dub z białoruskim sufiksem -icze. Co jednak najciekawsze w przypadku Dubicz Cerkiewnych, miejscowość owiana jest licznymi legendami. Pierwsza to taka, że w XVI wieku na obszar obecnej wsi przywędrowało z północnej Litwy plemię Krywiczów i założyło tu obóz. Ponieważ miejsce uznali za piękne i urocze, Krywicze postanowili pozostać tu na dłużej, a potem i na stałe. Prawdopodobnie w pobliżu znajdował się las dębowy, w pobliżu którego osiedlali się zwykle członkowie tego plemienia i od którego nadano też nazwę miejscowości

Druga, być największa, to taka, że w okolicach miejscowości zakopano skarb samego Napoleona.

Ziemia snu i mgły. Co zobaczyć w Dubiczach Cerkiewnych?

Okolice Dubicz Cerkiewnych nazywane są "ziemią snu i mgły" ze względu na opuszczenie miejsca. W samej wsi jednak nie brakuje atrakcji turystycznych. Podobnie jak i w okolicach. Co warto odwiedzić w Dubiczach Cerkiewnych? My polecamy:

  • Zalew Bachmaty z plażą,
  • drewniana chata z początku XX w. położona przy ul. Głównej,
  • Cmentarz prawosławny z XIX wieku,
  • Cerkiew prawosławna pw. Opieki Przenajświętszej Marii Panny z 1948 roku, powstała na miejscu XVII-wiecznej cerkwi unickiej, która spłonęła w czasie II wojny światowej.
Białystok Radio ESKA Google News