Plac na zapleczu Rynku Kościuszki. Kiedyś kamienica, teraz pustka. Miał być parking
Teren na zapleczu Rynku Kościuszki w Białymstoku przypomina wielki nieużytek. Chodzi o przestrzeń mieszczącą się pomiędzy hotelem "Cristal", wydziałem filologii białostockiego uniwersytetu, a kamienicami położonymi w zachodniej części głównego placu miasta.
Obecnie znajduje się tam wydeptany trawnik ogrodzony betonowym murkiem oraz rośnie kilka drzew. Trafimy też na starą, nieczynną fontannę. Miejsce nie szczyci się dobrą renomą, szczególnie wieczorami spożywany jest tam często alkohol.
Kilkanaście lat temu w tym miejscu stała jeszcze kamienica. Została ona jednak zburzona, ponieważ miasto miało plany na zagospodarowanie terenu. Miał tam zostać zbudowany wielopoziomowy parking. Inwestycja ta jednak nie powstanie, bo magistrat zrezygnował z tego projektu.
Teren w centrum Białegostoku zagospodarowany. Powstanie park kieszonkowy
Teraz miasto ma jednak inny, nowy pomysł na zagospodarowanie terenu.
- Dziś to przestrzeń mocno zaniedbana w ścisłym centrum Białegostoku. Na pewno nie powinna prezentować się w taki sposób. Wiadomo, że nie zostanie tu zbudowany planowany przed laty parking. Dlatego mamy plan, by stworzyć tu park kieszonkowy. Chcemy oddać ten teren mieszkańcom - powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, cytowany przez Kurier Poranny.
Park na zapleczu Rynku Kościuszki miałby powstać w najbliższych latach. Jego realizację zaplanowano pomiędzy 2025 a 2027 rokiem. Na razie nie są znane dokładne szczegóły inwestycji. Jest ona na etapie opracowywania projektu.
- Wspólnie z pracownikami departamentu urbanistyki i architektury oraz gospodarki komunalnej będziemy zastanawiali się jak duży obszar objąć parkiem kieszonkowym - wyjaśnił wiceprezydent Rudnicki dla portalu Kuriera Porannego.
Inwestycje w centrum Białegostoku. Te przestrzenie są modernizowane
To nie jedyna inwestycja w centrum Białegostoku w ostatnim czasie. Kilka przestrzeni w okolicach Rynku Kościuszki zostało przebudowanych w ostatnich latach. Prace w niektórych wciąż trwają. W ubiegłym roku otwarto zrewitalizowany Skwer Pawła Adamowicza (dawniej Zamenhofa). Przebudowywany jest obecnie Park Planty.
Jeśli chodzi natomiast o parki kieszonkowe, pierwszy powstał przy ul. Parkowej (osiedle Mickiewicza). Czwarta i ostatnia jak dotąd tego typu inwestycja w stolicy woj. podlaskiego została z kolei utworzona na osiedlu Bacieczki.