Krzysztof Kononowicz sławę (czy też niesławę) zdobył w 2006 roku. Wszystko za sprawą nagrania, w którym wystąpił jako kandydat na Prezydenta Miasta Białegostoku. Kwestie Nie będzie niczego, Co się stało się pod Jeżewem? czy Nie ma ojca. Odeszet. przeszły już do historii i na trwale zapisały w języku.
Wystąpienie 43-letniego wówczas mieszkańca białostockich Starosielc zapewniło mu ogólnopolską rozpoznawalność. Temat podchwyciły media, a Kononowicz nie schodził z pierwszych stron gazet i czołówek portali informacyjnych. Białostoczanin był nawet gościem talk-show.
30 lat w 5 minut. Niesamowity powrót do przeszłości. Nie poznasz Białegostoku! [WIDEO]
Czy Kononowicz sam wpadł na pomysł wzięcia udziału w wyborach na prezydenta?
Szybko wyszło na jaw, że za jego kandydaturą stoi m.in. białostocki skandalista Adam Czeczotkiewicz. Wielokrotnie toczyły się wobec niego postępowania m.in. za nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i wyznaniowym czy obrazę uczuć religijnych. Krzysztof Kononowicz okazał się marionetką i eksperymentem socjologicznym, za pośrednictwem którego - jak argumentował Czeczotkiewicz u Najsztuba i Żakowskiego - chciał udowodnić, że nawet ktoś taki jak mieszkaniec Starosielc może w tych czasach zostać prezydentem miasta.
Krzysztof Kononowicz ma urodziny. 21 stycznia 2020 kończy 57 lat
Próby Kononowicza nie zakończyły się na kandydaturze na urząd prezydenta Białegostoku. Urodzony w Kętrzynie mieszkaniec stolicy podlaskiego poszedł za ciosem i w 2007 roku wziął udział w powtórzonych wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego, gdzie kandydował ponownie z pierwszego miejsca na liście KWW Podlasia XXI wieku w okręgu wyborczym nr 1. Uzyskał poparcie na poziomie 295 głosów. Podczas wyborów parlamentarnych w 2007 był członkiem białostockiej komisji wyborczej numer 101. Sam KWW Podlasie XXI wieku nie zebrał wystarczającej do startu w wyborach ilości podpisów.
Wyprzedzanie level: Ukraina. Na zakręcie, na trzeciego, na czołówkę [WIDEO]
W 2008 Kononowicz ogłosił chęć swojego startu w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wiosną 2009 miał z kolei zamiar kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy partii Związek Słowiański. Na początku 2010 podjął nieudaną próbę kandydowania na urząd prezydenta RP. Organizatorzy jego kampanii nie zdecydowali się jednakże na złożenie podpisów do Państwowej Komisji Wyborczej i komitet wyborczy nie został w ogóle zarejestrowany
Krzysztof Kononowicz i Major, czyli Szkolna 17
Pod koniec 2010, w związku ze swoją złą sytuacją materialną, Krzysztof Kononowicz ogłosił apel o pomoc finansową, co szybko spotkało się ze spontaniczną reakcją internautów. Uzbierano w kilkanaście dni kwotę prawie 6 tys. złotych. Okazało się, że zbiórka została przeprowadzona nielegalnie. Pieniądze zostały ostatecznie dostarczone Kononowiczowi.
W maju 2011 Kononowicz był gościem kibiców Legii Warszawa na meczu z Wisłą Kraków. Jego udział miał być formą protestu przeciwko zamykaniu stadionów ligowych. 7 marca 2012 wybuchł pożar w jego domu w Białymstoku.
Od 2015 nowe filmy nagrywane z udziałem Krzysztofa Kononowicza ponownie zaczęły zdobywać dużą popularność w serwisie YouTube. W nagraniach występował w towarzystwie Majora. Większość rejestrowano przy słynnej już Szkolnej 17. W ten sposób niedoszły prezydent Białegostoku rozpoczynał karierę patostreamera.
Kruszwil na Podlasiu. Będzie pozew na marszałków? "OKŁAMALI mieszkańców"
Krzysztof Kononowicz na Prezydenta RP
W sierpniu 2016 na temat Kononowicza znów zrobiło się głośno. Internet obiegło nagranie, na którym spalił flagę Państwa Islamskiego. 2 lata później białostoczanin trafił na obserwację do szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Pod koniec tego samego roku oficjalnie zadeklarował swój start w wyborach na prezydenta RP w 2020 i zaprezentował pierwszy spot wyborczy. Zaledwie miesiąc później, sztab wyborczy ogłosił upadłość. Jego członkowie podzielili się tą wiadomością z internautami na portalu społecznościowym Facebook.
W 2020 roku kanał Kononowicza w serwisie YouTube przekroczył próg 100 tysięcy subskrypcji, a filmy zostały obejrzane ponad 26 milionów razy.
Kim jest Krzysztof Kononowicz?
Krzysztof Kononowicz urodził się 21 stycznia 1963 roku w Kętrzynie. To polski działacz polityczny i samorządowy, aktywista lokalny, osobowość internetowa oraz wideobloger. Stał się fenomenem, o którym pisały nie tylko polskie, lecz także liczne serwisy i media zagraniczne.
Polecany artykuł: