11 listopada

i

Autor: Dawid Gromadzki /UM Białystok

Uroczystości na rynku i biegacze na ulicach. 104. rocznica odzyskania niepodległości w Białymstoku

2022-11-11 17:41

Tłumy białostoczan uczciły 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ulicach z kolei biegacze zmierzyli się w biegach niepodległościowych

- Ostatnie miesiące uświadomiły, jak krucha może być suwerenność. Że granice rozrysowane na mapach Europy i świata nie są wieczne, że może znaleźć się ktoś, kto zakwestionuje istniejący porządek rzeczy - mówil podczas uroczystości wiceprezydent Białymstoku Rafał Rudnicki.

Setki mieszkańców Białegostoku wzięły udział w uroczystych obchodach Narodowego Święto Niepodległości na Rynku Kościuszki przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po zakończeniu oficjalnych obchodów mieszkańcom rozdawane były flagi, kokardy narodowe i lizaki w narodowych barwach. Można było też skosztować grochówki, którą specjalnie na tę okazję przyrządził vice MasterChef Mariusz Kisiel.

Po południu Białystok opanowało ponad 1000 biegaczy, aby upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości w ramach akcji "Biegnę dla Niepodległej". Zawody zostały rozegrane na 2 dystansach: bieg na 10 km , oraz bieg na symbolicznym dystansie 1918 metrów. Start i meta zlokalizowane były na Alei Piłsudskiego.

10 kilometrów najszybciej pokonał Adrian Przybyła z wynikiem 31 minut.

Wybory w USA. Porażka Trumpa, zwycięstwo Ukrainy? Raport Walczaka