To nie koniec wyższych rachunków za prąd? Wiemy, o ile wzrosną od 1 stycznia 2025

i

Autor: Mateusz Kotowicz/REPORTER To nie koniec wyższych rachunków za prąd? Wiemy, o ile wzrosną od 1 stycznia 2025

Finanse

To nie koniec wyższych rachunków za prąd? Wiemy, o ile wzrosną od 1 stycznia 2025

2024-10-03 7:53

Ceny rachunków za prąd znacząco wzrosły w drugiej połowie 2024 roku, ale jak się okazuje, to nie koniec podwyżek. Właściciele gospodarstw domowych od 1 stycznia 2025 roku muszą spodziewać się podwyżki rachunków za prąd. Wszystko przed opłatę mocową. Gospodarstwa domowe, zużywające rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej, już teraz mogą odkładać oszczędności do skarbonki. Zobaczcie, ile będziecie musieli zapłacić za rachunki za prąd od 1 stycznia 2025.

Spis treści

  1. Od 1 stycznia 2025 kolejna podwyżka rachunków za prąd
  2. Opłata mocowa 2025. Te osoby zapłacą więcej za prąd
  3. Opłata mocowa. Co to jest?

Od 1 stycznia 2025 kolejna podwyżka rachunków za prąd

Niestety nie mamy najlepszych wiadomości dla właścicieli gospodarstw domowych. Od 1 stycznia 2025 roku szykuje się kolejna podwyżka rachunków za prąd. Wszystko przez decyzję Urzędu Regulacji Energetyki (URE), który poinformował w poniedziałek, że na początku nowego roku w rachunkach gospodarstw domowych ponownie pojawi się opłata mocowa. Przypominamy, że w drugiej połowie bieżącego roku, decyzją ustawodawcy, opłata mocowa nie była pobierana od odbiorców. Natomiast od 1 stycznia 2025 r. większość odbiorców w gospodarstwach domowych już będzie musiała za nią zapłacić. Nie wszystkich jednak opłata dotknie.

Sonda
Jak oceniasz kolejną podwyżkę cen prądu?

Opłata mocowa 2025. Te osoby zapłacą więcej za prąd

Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji o podwyżce cen prądu przez URE dotknie ona odbiorców w gospodarstwach domowych zużywających rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej. Konkretnie rachunki od 1 stycznia 2025 roku będą wyższe  z tytułu opłaty mocowej średnio 11,44 zł netto miesięcznie. 

Opłata mocowa. Co to jest?

Opłata mocowa to jedna z pozycji widocznych na rachunkach za energię elektryczną od 2021 r.. Jest konsekwencją przyjętej w 2017 r. ustawy o rynku mocy, która wprowadziła mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania mocy do sieci. Głównym uzasadnieniem wprowadzenia tej opłaty była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. 

Opłata mocowa ma na celu:

  • finansowanie bezpieczeństwa energetycznego, 
  • promowanie stabilnego i świadomego poboru energii przez odbiorców.

Z założenia ustawy opłata mocowa ma pozytywnie przełożyć się na bilansowanie zapotrzebowania na energię oraz bezpieczeństwo jej dostaw.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Wieczorny Express - Jakubiak Kwiatkowski