Rynek pracy w 2025 roku
W 2025 roku rynek pracy przejdzie zmiany, dla jednych na lepsze, dla drugich na gorsze. Według raportu "Barometr zawodów 2025", przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, deficyt pracowników w ciągu najbliższych 12 miesięcy dotknie 23 specjalizacji. Niestety, 2025 rok przyniesie również sporo złego.
Tąpnięcie na rynku pracy w Polsce
Rynek pracy w 2025 r. zostanie zdominowany m.in. przez wolniejszy wzrost wynagrodzeń, przyspieszoną automatyzację, sztuczną inteligencję i ciągły deficyt kadrowy - ocenił w raporcie Personnel Service założyciel tej firmy Krzysztof Inglot.
"Kończący się rok przyniósł sporo zmian i wprowadził niepewność, co odcisnęło swoje piętno na rynku pracy" - ocenił w raporcie założyciel firmy Personnel Service Krzysztof Inglot. Wskazał na kluczowe trendy, z którymi zmierzą się pracodawcy i pracownicy w 2025 roku. To:
- wolniejszy wzrost wynagrodzeń,
- przyspieszona automatyzacja,
- sztuczna inteligencja,
- jawne widełki płacowe,
- ciągły deficyt kadrowy.
Zdaniem autora publikacji, od tegorocznej wiosny obserwowane jest spowolnienie dynamiki wzrostu wynagrodzeń, a w nadchodzącym roku dwucyfrowe podwyżki będą raczej należeć do rzadkości. Nie oznacza to, że podwyżek nie będzie, jednak - jak napisał Inglot - pracodawcy deklarują, że będą oscylowały w okolicach 5-8 proc. "To zjawisko wynika z rosnącej niepewności gospodarczej, która skłania firmy do ostrożniejszych decyzji, również finansowych" - ocenił założyciel Personnel Service.
O tych pracownikach będą się bić pracodawcy w 2025 roku
Niektóre zawody jednak w 2025 roku będą przeżywały renesans, czyli będą bardziej pożądane przez pracodawców. Którzy pracownicy zyskają? Spośród 23 specjalizacji lepiej będzie w tych:
- psycholodzy,
- kierowcy ciężarówek,
- lekarze,
- dekarze.