Obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę już niedługo? Jasne zarobki w Sejmie

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę już niedługo? "Jasne zarobki" w Sejmie

finanse

Rewolucja na rynku pracy w końcu również w Polsce? Do tego zostaną zmuszeni pracodawcy

2024-11-21 9:22

Obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę już niedługo może stać się w Polsce faktem. Jak podaje RMF FM, posłowie KO mają w tej sprawie złożyć projekt ustawy na wtorkowym (19 listopada) posiedzeniu Sejmu. Zmiany na rynku pracy są nieuniknione, ponieważ wymusza je unijna dyrektywa.

Obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę już niedługo

Projekt ustawy o roboczej nazwie "Jasne zarobki" ma zostać złożony do laski marszałkowskiej do końca rozpoczynającego się we wtorek (19 listopada) 22. posiedzenia Sejmu. Projekt przedstawią posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Proponowane przez nich zmiany mają nałożyć na pracodawców obowiązek upubliczniania widełek wysokości wynagrodzenia w każdym ogłoszeniu o pracę. Dotyczy to równocześnie sektora prywatnego i publicznego.

"Jasne zarobki" wpłyną na rynek pracy. Wnioskodawca: Zniwelują lukę płacową

Takie zmiany będą mocno oddziaływać na rynek pracy. "Jasne zarobki" zniwelują lukę płacową, czyli różnice zarobkową kobiet i mężczyzn. Wpłyną na transparentność całego procesu rekrutacji, usprawnią ten system. Dzięki temu mechanizmowi nie trzeba będzie odbywać wielu etapów rekrutacji, aby na samym końcu dowiedzieć się, ile możemy zarobić

- wyjaśnił poseł Witold Zembaczyński z KO, cytowany przez rmf24.pl. Polityk, który jest wnioskodawcą projektu, podkreślił także, że zmiany przyczynią się do ułatwienia młodym osobom podejmowania decyzji przed rozpoczęciem kariery zawodowej.

- Ktoś na wczesnym etapie edukacji będzie wiedział, czy chce zostać np. mechanikiem samochodowym, dentystą czy bibliotekarzem, ponieważ w wyniku publikowania widełek w ogłoszeniach, stworzymy siatkę płac - zaznaczył poseł KO.

Proponowana zmiana w prawie pracy nie dotyczy wszystkich wynagrodzeń. Jawne nie muszą być dotychczasowe pensje. Zatem osoby już zatrudnione nie muszą martwić się o ujawnienie swoich zarobków bez zgody.

"Jasne zarobki" wymuszone przez unijną dyrektywę. Wiemy, kiedy rewolucja na rynku pracy

Proponowane zmiany określa również unijna dyrektywa. Przyjęto ją w kwietniu 2023 roku, a przepisy mają wejść w życie najpóźniej w połowie 2026 roku. Regulacje nie tylko wymuszają podawanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę, ale także mają dać pracownikom prawo występowania do pracodawcy o informację dotyczącą średniego wynagrodzenia w firmie. Zmiany te mają na celu "zniesienie nierówności, wspieranie równości mężczyzn i kobiet oraz zwalczanie wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć". Wyjaśnienie możemy znaleźć w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Projekt ustawy proponowany przez posłów KO otrzymał pozytywną opinię Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Informację przekazało RMF RM. Jak podkreśla pomysłodawca ustawy, projekt nie generuje kosztów dla budżetu państwa. Jest jednak bardzo istotny dla ludzi szukających lub chcących zmienić pracę. Poseł Zembaczyński dodał, że liczy na poparcie pomysłu nie tylko w koalicji.

Pierwsze czytanie projektu ustawy "Jasne zarobki" może odbyć się na 23. posiedzeniu Sejmu. Te zaplanowano na pierwsze dni grudnia.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!
Pytanie 1 z 18
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?
Zarobki Morawieckiego (Kolumna Zygmunta)
Białystok Radio ESKA Google News
Autor: